Mazlum Kobani İsveç Savunma Bakanı ile görüştü

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobani ve Özerk Yönetim Eşbaşkan Yardımcısı Bedran Çiya Kurd, İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi. 

Demokratik Suriye Güçleri (SDG) Komutanı Mazlum Kobani ve Özerk Yönetim Eşbaşkan Yardımcısı’nın İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ile yaptığı görüşmede güvenlik başta olmak üzere insani konular ve bölgedeki son siyasi gelişmeler değerlendirildi.

SDG Komutanı Abdi, İsveç’in Suriye krizinin çözümü için kendilerine destek vermeye devam ettiğini hatırlatarak, İsveç’in güvenlik ve askeri konularda verdiği desteğin sürmesini temenni ettiğini söyledi.

Suriye’de kalıcı çözümün sağlanması gerektiğini kaydeden Kobani, bölgenin güvenliğinin sağlanması için IŞİD’in hücre yapılanmasıyla etkili mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti.

Haseke’deki Hol Kampı’nda gerçekleştirilen İnsani ve Güvenlik Operasyonu’na dikkat çeken Kobani, kamptaki göçmenlerin ülkelerine dönmelerinin sağlanması için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist de Suriye’de güvenliğin tesis edilmesi için Uluslararası Koalisyon’un daha geniş çapta çalışması ve daha iyi sonuçları elde etmek yeni çözümler getirmesi gerektiğini söyledi.

Hultqvist ayrıca, altyapıyı iyileştirmenin, oradaki halka iyi bir yaşamı sağlamanın IŞİD’i bitirme konusunda ciddi bir katkı sağlayacağını da ekledi.

Özerk Yönetim Eşbaşkan Yardımcısı Bedran Çiya Kurd ise bölgede yaşanan uzun süreli savaşlara dikkat çekerek, harabe haline getirilen Suriye’nin yeniden inşası için uluslararası desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti.

Toplantıda, taraflar arası görüşmelerin sürdürülmesi gerektiği vurgulandı.