Mazlum Kobani: Donald Trump’ın girişimleri bölgeyi etnik temizlikten koruyor

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, ABD Başkanı Donald Trump’ın bölgeyi etnik temizlikten koruduğunu söyledi.

Mazlum Abdi Twitter hesabında Donald Trump’ı etiketleyerek, bir açıklama yaptı.

Kobani açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Devlet Başkanı Donald Trump’ın çabaları IŞİD’e karşı mücadeleyi olumlu yönde etkiliyor ve bölgeyi etnik temizlikten koruyor. Uluslararası Koalisyonun dünkü toplantısında da belirttiği, IŞİD’in tamamen mağlup edilmesi ve istikrarın ve yeniden yapılanmanın sağlanması için elde edilen başarıların korunması gerektiğine dair görüşe katılıyoruz.”

IŞİD’le Mücadele Koalisyon Güçleri bugün yaptığı açıklamada, Irak ve Suriye IŞİD’le mücadele kapsamında Peşmerge ve DSG güçlerine yardımı sürdürecekleri kaydedildi.

Donald Trump ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Kasım’da Washington’da bir araya geldiler. Görüşmede Trump, Erdoğan’a IŞİD’le mücadele ve petrol yataklarının korunması amacıyla SDG’ye desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Erdoğan ile Trump’ın yaptığı ikili görüşmeler sırasında Oval Ofis’teki senatörler toplantısına katılan Cumhuriyetçi Lindsey Graham ise görüşmeye ilişkin, şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘IŞİD’i yenilgiye uğratanların kendileri olduğunu’ söylediğinde itiraz ettim. IŞİD yenilgiye uğratanlar onlar değil, DSG ve büyük ölçüde Kürtlerdi. ‘Ona hiç kimsenin yapamadığını yapıp Kongreyi biraraya getirdiniz’ dedim.”