Mazlum Kobani, ABD ile Ankara arasında varılan mutabakatı El-Arabiya Televizyonu’na değerlendirdi!

Kobani, Türkiye’nin kalıcı durumunu asla kabul etmeyeceklerini vurgulayarak, Türkiye’nin anlaşma çerçevesinde bölgeden çıkmak zorunda olduğunu söyledi.

Mazlum Kobani varılan anlaşmaya ilişkin şunları söyledi:


‘Türkiye ateşkesi ihlal ediyor, bildiğiniz gibi Serekani’deki tüm güçlerimizi geri çektik. Dün kentteki yaralıların bir kısmını çıkarttık, bugün geri kalan yaralılar ile birlikte tüm gücümüzü kentten çektik. Bu şekilde, ateşkes anlaşmasına göre belirlenen yerlerden güçlerimizi çektik.

Bölge BM’nin denetiminde olmalı’

Şimdilik durum bu şekilde. ABD ve Türkiye’nin tavırları farklı. ABD’yle anlaşma çerçevesinde üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirdik. Anlaşma Serekani ve Til Abyad’ı kapsıyordu. Diğer alanları değil. Ateşkeste anlaşmaya vardığımız konu Kuzey ve Doğu Suriye sınırlarının tamamının da bizim Türkiye’ye, Türkiye’nin de bize tehdit oluşturmaması yönündeydi.

Serekani ve tel Abyad arasındaki bölgeden çekileceğiz

Güçlerimiz Serekani kenti ile Serekani ve Til Abyad arasındaki bölgeden uluslararası yola kadar alandan çekilecek. Şimdi bunu gerçekleştiriyoruz. Biz bu adımları atarken Türk devletinin de sınır boyunca ateşkes kurallarını yerine getirmesi gerekiyor. Biz bu noktada anlaştık. Ancak basında yer alan 13 nokta konusuna ilişkin ise hiçbir bilgimiz yok. Bu konuda herhangi bir şey söylemedik. Böyle bir şeyi kabul etmemiz de mümkün değil. Bu yüzden bölge için görüşmeler ve anlaşmalar olmalı. Bölgeye BM güçlerinin girmesi ve bölge halkına yönelik katliamların önüne geçmesi gerekmektedir. Bölgenin geleceği, genel bir çözüm çerçevesinde belirlenmelidir.”

 ‘Türkiye bölgeden çıkmak zorundadır’

Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Suriyelinin bunu kabul etmesi mümkün değil, Kürtler de bunu kabul etmiyor. Türkiye’nin Kuzey Suriye ve Suriye ile hiçbir ilişkisi yok. Türk devleti sınır güvenliği mekanizmasından bahsediyor. Bu üzerine konuşulup anlaşmaya varılacak bir konudur. Ancak Türkiye’nin kalıcı bir durumunu asla kabul etmeyeceğiz. Her Suriyeli Türkiye’nin topraklarından çıkması için harekete geçmelidir.”