Mattis: Kaşıkçı cinayetinde Bin Selman’ı suçlayacak ellerinde delil bulunmadığını belirtti

Amerika Savunma Bakanı James Mattis, Suudili gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın rolü olduğuna dair ellerinde kesin belge olmadığını söyledi.

Mattis, Litvanya Milli Savunma Bakanı Raimundas Karoblis ile ABD Savunma Bakanlığındaki (Pentagon) görüşmesinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kaşıkçı cinayetine ilişkin bir soru üzerine Mattis, ABD yönetiminin değerlendirmesinde bir değişiklik olmadığını ve cinayetin kimin tarafından işlendiğine ilişkin henüz ellerinde net bir sonuç olmadığını öne sürdü.

Kaşıkçı cinayetinin hesabının sorulması konusundaki tutumlarında da değişiklik olmadığını belirten Mattis, “Veliaht Prens’in (Muhammed Bin Selman) dahlinin olduğuna dair açık bir delilimiz yok. Ne istihbaratta ne de kimsede açık bir delil yok” diye konuştu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, Cemal Kaşıkçı cinayetinde Muhammed Bin Selman’ın rolü olduğundan emin olduklarını bildirdi.

Corker, ABD senatörleri Kaşıkçı cinayeti faillerinin doğrudan Bin Selman’ın emrini yerine getirdikleri kanaatinde olduklarını vurguladı.