Mark Esper,den Abdulmehdi’ye: Saldırıları önleyin!

Görevinden istifa eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’yi telefonla arayarak endişelerini dile getiren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Amerikan askerlerine yönelik saldırıların önlenmesi konusunda adım atılması çağrısında bulundu.

Mark Esper, Irak’ta son günlerde yaşanan ve ABD’nin İran’ı sorumlu tuttuğu saldırılarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Adil Abdulmehdi’yi telefonla arayarak bilgi alışverişinde bulunduğunu ifade eden Esper, “Bazı üslerimize yönelik saldırılar ve bu saldırıların önlenmesi konusunda Abdulmehdi’ye endişelerimizi dile getirdik” dedi.

Abdulmehdi’nin bürosundan yapılan açıklamada ise, Pentagon yetkililerinin kendilerinden yaşanan son gelişmelerle bilgi aldıkları ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da İran’ın Irak’taki uzantılarının Amerikan askerlerine ya da ABD’nin ülkedeki müttefiklerine yönelik herhangi bir saldırısına “kararlı bir şekilde” cevap vereceklerini belirtmişti.

“İran’ın uzantıları, son dönemde Irak güvenlik güçleri ile Amerikan ve Uluslararası Koalisyon askerlerinin bulunduğu üslere karşı birçok saldırı düzenledi” ifadesini kullanan Mike Pompeo, söz konusu unsurların 9 Aralık’ta Bağdat Havalimanı yakınındaki bir askeri üsse roketli saldırı düzenlediğini, 11 Aralık’ta da havalimanına bir başka roketli saldırının yapıldığını söylemişti.

ASKERİ ÜSSE SALDIRI

Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınındaki askeri üsse 9 Aralık günü 4 katyuşa füzesiyle saldırı gerçekleştirilmiş, saldırıda 6 asker yaralanmıştı.

Çevrede yapılan aramalar sonucu, saldırılarda kullanılmak için “füze fırlatma noktası”na rastlandığı ifade edilmişti.

Selahaddin ve Anbar vilayetlerinde bulunan ABD askeri üslerine füzeli saldırı düzenlenmişti.