Mardin’deki feci kaza: HDP’nin TIR iddiasına, Türkiye’de tartışmalı olan Cengiz Holding’ten açıklama

HDP Sözcüsü ve Mardin milletvekili Ebru Günay, Mardin’de onlarca kişinin ölümüne yol açan kazaya karışan TIR’ların Cengiz Holding’e ait olduğunu iddia etti. Cengiz Holding ise iddia üzerine “Kazaya karışan araçlar, Mardin’deki gübre fabrikamızdan satın alınan ürünlerin nakliyesi için müşterimiz tarafından organize edilen TIR’lardır” açıklaması yaptı.

Mardin’in Derik ilçesinde, kaza yapan araçlara müdahale edenlere TIR çarpması sonucu, ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybetti.

Olayın ardından, HDP Sözcüsü Ebru Günay, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, söz konusu TIR’ın Cengiz Holding’e ait olduğunu belirtti.

Günay: Cengiz Holding’in TIR’ları olması da elbette tesadüf değil

Günay paylaşımında, “Derik’teki kaza sonrası hastane önünde ailelerle bekliyoruz. İhmaller zincirine dair söylenecek çok şey var. Cengiz Holding’in TIR’ları olması da elbette tesadüf değil. Yaralılara acil şifalar yaşamını yitirenlerin ailelerine sabırlar” ifadelerini kullandı.

Cengiz Holding, Günay’ın paylaşımı sonrası yazılı açıklama yaptı. Kazada yaşamını yitirenler için başsağlığı dilenen açıklamada, Günay’ın iddiaları reddedilerek şunlar kaydedildi:

“Ülkemizi yasa boğan bu acı haberin ardından bir siyasi partinin üyesi tarafından yapılan açıklamada, kazaya neden olan araçların, Cengiz Holding’e ait olduğu iddia edilmiştir.

Sözkonusu araçların Cengiz Holding ile herhangi bir ilişkisi yoktur.

“Müşterimiz tarafından organize edilen TIR’lardır”

Kazaya karışan araçlar, Mardin’deki gübre fabrikamızdan satın alınan ürünlerin nakliyesi için müşterimiz tarafından organize edilen TIR’lardır. Nakliyecinin temini ve tüm nakliye işlemleri, alıcının sorumluluğunda yapılmıştır.

Dolayısıyla bu araçlar bize ait olmadığı gibi, araçların bakım sorumluluğu da bu sürece dahil olan taraflara aittir.

Bugün önce Gaziantep, ardından da Mardin’de meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili bir kez daha üzüntümüzü paylaşmak isteriz. Kazalarda hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine baş sağlığı, yaralananlara da acil şifalar dileriz. Kamuoyunun bilgisine sunarız.”