Manavgat’taki yangında 3 kişi hayatını kaybetti, Kütahya ve Marmaris’te de yangın çıktı

Antalya’nın Manavgat, Adana’nın Kozan, Mersin’in Aydıncık ve Bozyazı ilçeleri ile Osmaniye merkeze bağlı Dereobası ve Kadirli ilçelerinde orman yangınları etkisini sürdürüyor.

Gün içinde Marmaris ve Kütahya’da da orman yangınları çıktı. DHA’nın haberine göre Marmaris’te alevler yerleşim yerine 100 metre kadar yaklaştı. Milli Savunma Bakanlığı, Marmaris’teki orman yangınına yönelik söndürme çalışmalarına, gelen talep üzerine Deniz Kuvvetleri’ne ait tanker, arazöz, keşif aracı ve personelin yanı sıra bir insansız hava aracının da destek sağladığını duyurdu.

Kütahya’daki orman yangını da Emet ilçesine bağlı Samrık köyü yakınlarında çıktı. Karaçam alanındaki yangının neden çıktığı henüz bilinmiyor.

Diğer bölgelerde ve illerde çıkan yangınları söndürme çalışmaları da devam ederken, Manavgat’ta alevlerin bir kilometreye kadar yaklaşması nedeniyle Devlet Hastanesi boşaltıldı.

AFAD, Manavgat’taki yangında 3 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Manavgat Kaymakamı Yiğit, Oymapınar Barajı’nda mahsur kalan 10 kişinin ise kurtarıldığını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı son açıklamada “Yangınlarla mücadelemiz devam ediyor. Maalesef Antalya Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde ikamet eden Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ı kaybettik. Başımız sağ olsun. Ailelerine ve sevenlerine sabırlar diliyorum” dedi. Daha önce de Akseki’de bir kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

Marmaris
Fotoğraf altı yazısı,Marmaris’te de yangın çıktı.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde Çarşamba günü 12.00 sıralarında dört ayrı noktada başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle hızla büyürken, alevlerin dört mahalleye yayıldığı, binaların boşaltıldığı, görevli ekiplerin yangına havadan ve karadan müdahale ettiği bildirildi. Şu ana kadar bölgede 18 köy ve mahalle tahliye edilmiş durumda.

Manavgat

5 şüpheli gözaltında

Osmaniye’de ve Mersin’de de alevlerle mücadele devam ediyor. Osmaniye’de dün çıkan ve kontrol altına alınan Dereobası mevkisindeki orman yangınıyla ilgili 5 şüpheli gözaltına alındığı kaydedildi.

Kozan’da Kızlar Kalesi Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangına da karadan müdahale devam ederken, gündüz saatlerinde Çandık Mahallesi’nde çıkan orman yangının ise kontrol altına alındığı belirtildi.

Bu arada Muğla’nın Marmaris ilçesindeki ormanlık alanda yangın çıktığı bildirildi

AA’nın aktardığına göre, havadan ve karadan müdahale edilen yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor

Manavgat

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Manavgat’taki yangına ilişkin yaptığı açıklamada, “Olay tüm boyutlarıyla araştırılarak yangında zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacaktır” dedi.

Dün gündüz saatlerinde yaptığı açıklamada Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “27 yıllık yöneticiyim, ben böyle bir yangın görmedim” dedi.

‘Konaklamalar için 700 oda mevcut’

Basın açıklamasında konuşan Bakan Pakdemirli, rüzgarın yangının büyümesine olanak tanıdığını söyledi.

Pakdemirli, “Evleri boşaltılan vatandaşların hepsinin konaklanması ayarlandı. 700 civarında konaklamayla ilgili odamız mevcut. Ancak şu ana kadar bir başvuru yok. Buradan da bilgilendirme yapalım. Evlerini tahliye eden vatandaşlarımız, Manavgat’ta kriz masasına uğrarlarsa kendi konaklamalarıyla ayarlama yapılacak” diye konuştu.

Koca: 62 kişi tedavi altına alındı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, “3’ü yanık, 2’si kırık, 57’siyse dumana maruz kalma sebebiyle toplam 62 kişi tedavi altına alındı” ifadelerini kullandı.

Manavgat yangın
Manavgat yangın
Manavgat yangın

Antalya Valiliği’nin Twitter hesabından yangın ve söndürme çalışmalarıyla ilgili bir video paylaşıldı.

Yangın nedeniyle oluşan yoğun duman, yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki kent merkezinden de görüldü.

Meteoroloji 4. Bölge Müdürlüğü verilerine göre yangının devam ettiği bölgede hava sıcaklığının 39 ila 42 derece arasında değiştiği, rüzgarın hızının gün içerisinde 50 kilometreye kadar ulaştığı belirtildi.

Manavgat yangın
Manavgat yangın
Manavgat yangın

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen de yangın için “Hala devam ediyor. Yerleşim alanlarına girdi. Birçok ev ve işyeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölgedeki yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akıl almaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli” dedi.

BBC Türkçe, iznews