Mahkeme, PİA’nın dilekçesini almayan İçişleri’ni haksız buldu

Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi, kuruluş dilekçesi kabul edilmeyen İnsan ve Özgürlük Partisi’nin açtığı davada bakanlığı haksız buldu.

Kendini “Müslüman ve Kürt” olarak nitelendiren İnsan ve Özgürlük Partisi’nin (PİA) başvuru dilekçesi İçişleri Bakanlığı tarafından teslim alınmamış, partinin kurulma sürecine başlanmamıştı.

Parti yönetimi başvurunun kabul edilmemesi üzerine son olarak posta yolu ile ve noter aracılığı ile parti kuruluş başvurusu yapmış, buna rağmen İçişleri Bakanlığı’ndan ret yazısı gelmişti.

Genel başkanlığını Mehmet Kamaç, genel başkan yardımcılığını Murat Bozdemir’in yaptığı İnsan ve Özgürlük Partisi, konuyu yargıya taşıdı.

Ankara 13’üncü İdare Mahkemesi tarafından görülen davada bakanlığın sunduğu koronavirüs salgını gerekçesini uygun görmedi. Mahkeme, salgının partinin kurulmasının önünde bir engel olamayacağına hükmetti.

İçişleri Bakanlığı, partinin dilekçelerini kabul etmeme sebebi olarak koronavirüs sebebiyle çalışanlarının azalmasını gösteriyordu.

Parti, resmi Twitter hesabı üzerinde mahkemenin kararını “’Ankara 13. İdare mahkemesi, Türkiye İçişleri Bakanlığı’nın partimize yönelik hukuksuzluğuna ‘dur’ dedi” notuyla paylaştı. | Rudaw, iznews

PİA, kuruluş için ilk dilekçesini 5 Mayıs 2018’de bakanlığa vermişti.

Mahkeme kararı 1 (PİA Twitter hesabı)