Mahfi Eğilmez: ‘IMF’nin 2019 dolar kuru beklentisi 10.21 TL’

Ekonomist Mahfi Eğilmez, dolar kurunun 2019 yılında 7,5 TL olacağını iddia etti. IMF’nin beklentisinin ise 10,21 TL olduğunu söyledi

Yeniçağ’ın haberine göre Eğilmez, Türkiye halkının  2002 krizinde yükselen enflasyonla birlikte mevcut parasının değerini korumak amacıyla dolara yöneldiğini, bu durumun son yaşanılan ekonomik sıkıntılar nedeniyle tekrar ortaya çıktığını ifade etti.

Türkiye’de dolarla hiç işi olmayan sokaktaki satıcının bile ekonomide yaşanan çalkantıyla birlikte dolara olan merakının arttığını söyleyen Eğilmez, talepte artış meydana gelince tüketici güven endeksinde ciddi bir gerileme meydana geldiğini belirterek, “Dolar kurunun 3.70 TL’lerden yavaş yavaş 4.20 TL’lere çıkması çok büyük tehlike değil ama birdenbire 7’li rakamlara çıkması çok büyük tehlike” dedi. Böyle bir ortamda ithalatçının çok büyük sıkıntı yaşadığını, dolar kuru 7 TL’lerden 5.20’lere düştüğünde ise ihracatçının ciddi manada sıkıntıya girdiğini söyledi

Merkez Bankası’nın hedeflerinin vatandaşı yanılttığını söyleyen Eğilmez, “Yılın ilk aylarında TÜFE için yüzde 5 hedefimiz var diyen Merkez Bankası yılın ikinci ayında TÜFE için beklentisini yüzde 12’ye çıkarıyor. Bu durumda da Merkez Bankası’na güven kayboluyor” dedi.

Eğilmez oluşan bu güven kaybının yatırımcıyı da etkilediğini ve ülkeye yatırımlar sayesinde girecek dövizi de ciddi manada etkilediğini sözlerine ekledi.

Konferansta 2019 yılı için IMF’nin ve kendisinin dolar kuru, enflasyon, işsizlik, büyüme gibi beklentilerini de açıklayan Eğilmez, dolar kurunun 2019’da 7.5 TL olacağını söyledi.

Eğilmez, IMF’nin 2019’da dolar kuru için 10.21 TL beklentisinin olduğunu ifade etti.

 

İlgili Haberler