Macron: Şengal ve Ezidiler için mücadelemiz sürecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Şengal ve Ezidilere verdiğimiz öneme dayalı bazı sorunlarla ilgili mücadelemiz sürecek” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Irak Başbakanı Mustafa Kazimi, Bağdat’ta gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

DAİŞ’e karşı mücadelenin devam edeceğini kaydeden Macron, Fransa’nın Şengal ve Ezidilere verdiği öneme dayalı olarak bazı sorunlarla mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Öte yandan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron Irak ve Fransa arasında 2019’da Paris’te imzalanan anlaşmaya değinerek, her iki tarafın da bu anlaşma temelinde güvenlik ve askeri alanlardaki iş birliğini güçlendirmek istediğini söyledi. 

Her şeyden önce ekonomik alanda Irak’a gerekli olan tüm destekleri sunmak istediklerini belirten Macron, şöyle devam etti:

“Irak’ta önemli olan projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Özellikle Bağdat Metrosu ve Başbakan ile konuştuğumuz enerji projesi başta geliyor. Fransa, sizin enerji temin etmeniz konusunda çok ciddidir.” 

Macron, Irak’a eğitim, sağlık, bilim gibi konularda da destek vermek istediklerini sözlerine ekledi.

KAZİMİ: IRAK’IN EGEMENLİĞİ KIRMIZI ÇİZGİMİZ

K24’te yer alan haberde, Basın toplantısında, ikili ilişkilerin geliştirilmesini öngören birçok konuyu masaya yatırdıklarını söyleyen Kazimi, “İki ülkenin geliştireceği birçok alan mevcut. Fransa ile güvenlik ve askeri alanlarda ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz” dedi. 

Fransa’nın terör örgütü DAİŞ‘ten geri alınan bölgelerdeki yeniden imarda önemli rol üstlenebileceğini savunan Kazimi, Macron ile ülkenin elektrik sıkıntısının giderilmesi için Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı denetiminde bir nükleer tesis projesini görüştüklerini ifade etti.

Kazimi, Macron ile Irak’a yönelik dış müdahaleleri de ele aldıklarını belirterek, Irak’ın egemenliğinin kırmızı çizgileri olduğunu aktardı.