Macron: Sarı Yelekliler’e ‘100 euro asgari ücret artışı’ vaat etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “sorumluluğumu kabul ediyorum, sözlerimle insanları kırdım” ifadesini de kullandığı konuşmasında, protestoları sonlandırmayı amaçlayan ekonomik adımları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Macron, yaklaşık 1200 euro olan asgari ücretin 2019’da 100 euro artırılacağını söyledi. Bu artışın devlet tarafından karşılanacağının da altını çizdi.

İşçi ve işveren konfederasyonları liderleriyle görüşmesinin ardından konuşan Emmanuel Macron, fazla mesai ücretlerinin vergiden muaf tutulacağını ve özel sektörden, çalışanlara yıl sonu ikramiyesi verilmesini talep edeceklerini de söyledi.

Macron, aynı zamanda 2 bin euronun altında kazanan emeklilerden yeni alınmaya başlanan sosyal güvenlik vergisinin iptal edildiğini de duyurdu.

Ancak Fransa Cumhurbaşkanı, Sarı Yelekliler’in talepleri arasında yer alan, “servet vergisinin yeniden uygulamaya konulması” isteğini reddetti. Fransa Cumhurbaşkanı, başkanlığının ilk döneminde bu vergiyi kaldırmıştı.

Macron’un ekonomik yatıştırma paketi ile ilgili Avrupa Birliği adına ilk açıklamayı yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Gelişmeleri takip ediyoruz. Bu finansal adımlar detaylandırılmadan yorum yapamayız” dedi.