Macron Rojava heyeti ile görüştü Ankara tepki gösterdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Demokratik Suriye Konseyi’nden bir heyetle görüştü. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise Macron’u kınayan bir açıklama yaptı.  

Demokratik Suriye Konseyi ile Rojava Özerk Yönetimi’nden bir heyet, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Heyette Suriye Demokratik Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Berivan Halid ve Suriye Demokratik Konseyi Eşbaşkanı Hasan Yusuf yer aldı.

Özerk Yönetim basınında yer alan haberlere göre, Fransa Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirilen görüşmede Suriye krizinin yanı sıra çözüm arayışları görüşüldü.

Görüşmede ayrıca Rojava’daki idari durum ve bölgedeki ekonomik sorunlar ele alındı.

Toplantıda Suriye krizi, tüm bileşenlerin haklarını güvence altına alan uluslararası kararlara uygun barışçıl ve demokratik çözümler de dahil olmak üzere birçok konu masaya yatırıldı.

Suriye’nin kuzeyi ve doğusundaki ekonomik durum ile sınır kapılarının kapatılması ve ambargonun sonuçları da tartışıldı.

IŞİD’in Rojava ve Suriye’de yarattığı tehditler de toplantıda konuşulan konular arasındaydı.

Ankara’dan tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Macron’un Demokratik Suriye Konseyi ile görüşmesini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG güdümündeki sözde “Suriye Demokratik Konseyi” mensupları ile görüşmesini kınıyoruz” dedi.