Macron: Lübnan yalnız değil!

Macron, Beyrut’tan “yeni bir siyasi düzen” çağrısında bulundu ve vatandaşların otoriteye olan güvenini yeniden tesis etme gereğini vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Beyrut’u sarsan patlamanın ardından dayanışma için Lübnan’a giden ilk Batılı yetkili oldu. Lübnan’ın yalnız olmadığını vurgulayan Macron, ülkedeki yetkililerle görüştü ve reformların uygulanmasına yönelik talebini yineledi.

Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Macron teftiş için patlamanın olduğu yere tek başına gitmeden önce Fransız mevkidaşını almak üzere Beyrut havaalanındaydı. Limana vardığında, “Kardeşçe desteğin simgesi olarak ve uluslararası yardım sağlamaya çalıştığımız Lübnan halkıyla dayanışma içinde geldim.Yetkililere karşı dürüst ve keskin bir konuşma yapacağım; zirâ Lübnan, elektrik gibi birçok sektörde reform yapılması gereken ciddi bir ekonomik ve mali kriz içerisinde bulunuyor” ifadelerini kullandı. Lübnan’ın yaşadığı krizi siyasi ahlaki bir kriz olarak nitelendiren Macron, “Lübnanlı yetkililer ile onlara olan saygımdan görüşüyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Avn ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda baş başa görüşerek temaslarına başlayan Macron, ardından Meclisi Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Hassan Diyab’ın da bulunduğu dörtlü bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından Baabda Sarayı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, patlamada Lübnanlı, Fransız ve Fransız vatandaşı olan Lübnanlıların hayatını kaybetmesi dolayısıyla duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Fransa’nın Lübnan’a verdiği destekten de bahseden Macron, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Fransa’nın Lübnan’a verdiği destek, tıbbi malzeme ve yardım araçları yüklü üç uçakla başladı. Başka bir uçak ise yaklaşık 500 yaralıya destek olmak için daha fazla yardım malzemesi getirecek. İlaç temini, sağlık görevlilerinin gelişi, özel polis kuvvetleri, gıda malzemeleri ve yeniden yapılanmaya katkıda bulunacak her şeyin yanında, Lübnan’ı her bakımdan desteklemeye devam edeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Avn’a Hızlıca uluslararası yardım sağlamak için Lübnan’ın yanında olma hevesini dile getiren Macron, patlamada olup bitenleri ve gerçekleşme nedenini öğrenmek için en kısa sürede, tamamen bağımsız ve şeffaf bir şekilde soruşturma yapılması gerektiğini vurguladı.

Siyasi kriz konusunda ise “Patlamanın da ötesinde, ülke aylardır, hatta yıllardır ahlaki, ekonomik ve finansal bir siyasi krizin içerisinde. Bugün sokağın öfkesine şahit oldum. Nitekim bu kriz, güçlü siyasi girişimler gerektiriyor. Meseleyi Cumhurbaşkanı Avn, Meclisi Başkanı Berri ve Başbakan Diyab ile oldukça dürüst ve açık bir şekilde konuştum” ifadelerini kullandı. Ardından konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Enerji sektöründe reform yapmak ve Lübnanlıların çektiği elektrik sıkıntısına son vermek için yaklaşık iki yıl önce Cedre (Sedir) konferansında onaylanan bildiğimiz reformları gerçekleştirmek, yolsuzlukla mücadele etmek ve şeffaflık sağlamak için güçlü siyasi girişimlere ihtiyaç var. Bankacılık sektörünün şeffaflık ve açıklık eksikliğini gidermek, merkez bankası ve bankacılık sisteminde şeffaf bir muhasebe denetimi yapmak, Dünya Bankası ile müzakerelere başlamak ve Cedre gündemini sürdürmek de bunların içerisinde. Görüştüğüm herkese oldukça açık bir şekilde şunu söyledim: tüm bunlar egemen bir halkın iktidarındaki yetkililerin bu kararları uygulamaya koymasında bitiyor. Bence bu, istisnai şekilde acil nitelikte bir durum. Yeni bir siyasi sözleşme şartları ise kaçınılmaz.”

Avn ise gazetecilere verdiği demeçte, Macron’un ziyaretini başarılı ve faydalı olarak nitelendirerek “Fransa’nın Lübnan’a yardım edeceğinin” altını çizdi.

Öğleden sonra Lübnanlı siyasi liderlerle toplantılar düzenleyen ve basın toplantısında bulunan Macron, Lübnan’da yeni bir siyasi düzenin kurulması ve yeniden inşası için çağrıda bulunarak “temel bir değişimin gerekli olduğunu” vurguladı. Lübnan’a yardım sağlamak için Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve uluslararası toplumla birlikte çalışma sözü veren Macron, önümüzdeki günlerde bu minvalde uluslararası bir konferansın düzenleneceğini bildirdi.

“Halkını kaybetmiş bir otoriteye açık çek vermeyiz” diyen Macron, Beyrut’a yaptığı ziyaretin sonunda Cumhurbaşkanı Avn ve Meclis Başkanı Berri’ye, “güveni ve umudu yeniden inşa etmenin önemli olduğunu” vurguladı. Bunun bir günde olmayacağını söyleyen Macron, Lübnan’daki sistemi değiştirmenin önemine değindi.

1 Eylül’de yalnızca büyük Lübnan anısı için değil, yardımlardaki gidişatı öğrenmek için yeniden geleceğini söyleyen Macron, “Cedre’de toplanan maddi yardımlarla elektrik, su ve tüm kurumlarda reformların gerçekleştirilmesi, aynı zamanda yolsuzlukla mücadele edilmesini beklediğini” ifade etti.

Le Drian’ın hükümetin reformları hakkındaki bilgisizliği hakkında Diab’ın söylediklerine ilişkin bir soruya yanıt olarak Macron, “Bugün sokakta tanıştığım vatandaşların da bu reformlardan haberi olmadığı ortaya çıktı” değerlendirmesinde bulundu.