Macron Irak’ta: IŞİD’e karşı savaş bitmedi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak’ın IŞİD ve dış müdahale gibi iki temel sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Macron, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, “Irak’ı desteklemek için buradayız, desteği sürdüreceğiz” dedi.

Macron açıklamasında, Bağdat’ı, Irak’ta IŞİD’e karşı savaşın bitmediği ve örgüt militanlarının hala bazı bölgelerde olduğu konusunda uyardı. Irak hükümetinin, devleti zayıflatacak bir dış müdahaleyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Macron, ülkesinin Irak’ın güçlendirilmesi için destek verdiğini bildirdi.

Lübnan’daki temaslarının ardından bugün Bağdat’ta geçen Macron Twitter hesabından, bunun Irak’a ilk ziyareti olduğunu vurguladı ve “Zorlu bir dönemde Irak’a olan desteğimizi göstermek için, ilk defa ziyaret etmekten mutluluk duyduğum Bağdat’a geldim” ifadelerini kullandı.

Irak Cumhurbaşkanı Salih ise, ülkesinin terörizmle mücadele konusunda desteğe ihtiyacı olduğunu belirterek, terörden etkilenen bölgelerde zorluklar yaşandığını ve yeniden yapılanma için dost ülkelerin desteğine ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Ülkesinin rolünü güçlendirerek bölgenin güvenlik ve istikrar durumunda olması gerektiğine dikkati çeken Salih, “Irak’ın güvenlik ve istikrarına saygı duymasını bekliyoruz. Aynı zamanda Irak’ın iç işlerine müdahalenin de engellenmesi gerekiyor” dedi.