Macron, Fransa’nın Lübnan’ın iç işlerine karıştığına yönelik eleştirileri reddetti!

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bulunan Macron, Fransız BFMTV kanalına açıklamalarda bulundu.

Lübnan halkının içerisinde bir öfkenin bulunduğunu aktaran Macron, “Lübnan’da Cumhurbaşkanının değişmesinden mi yanasınız?” sorusuna, “Özgür, egemen ve gururlu bir Lübnan’a saygı duyuyorum. Bu öfke gençlerdeki enerjiyi ve halktaki gücü gösteriyor. Son aylarda çok şey kötüye gitti” şeklinde yanıt verdi.

Macron, gelecek 3 haftanın Lübnan’ın geleceği için belirleyici olacağını söyledi.

Lübnan halkının yanında bulunmanın Fransa’nın sorumluluğu olduğunu ifade eden Macron, Lübnanlı yöneticilere emir vermediğini dile getirdi.

Macron, ülkesinin Lübnan’ın iç işlerine karıştığına yönelik eleştirileri reddederek, “Kardeşlik ve yardım söz konusu. Yanılmayın. Çok taraflılığa ve Lübnan halkının çıkarlarına inanan Fransa rolünü oynamazsa, Lübnan’ın iç işlerine karışan İranlılar, Türkler, Suudiler ve bölgedeki diğer güçler olacak. Bu ülkelerden bazıları bunu Lübnan halkının aleyhine kendi jeopolitik ve ekonomik çıkarları için yapacak” dedi.

FRANSA’DAN LÜBNAN’A DESTEK İÇİN ‘ULUSLARARASI KONFERANS’ GİRİŞİMİ

Öte yandan Fransa’nın Beyrut Büyükelçiliği resmi konutunda basın toplantısı düzenleyen Emmanuel Macron, “Fransa, ilerleyen günlerde Lübnan’a destek için ABD, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği ile uluslararası bir konferans düzenleyecek” ifadelerini kullandı.

Lübnanlı yöneticilerle görüşmelerinde açık bir dil kullandığını, onlardan da sorularına şeffaf cevaplar beklediğini belirten Macron, “Eylül aynın başında Lübnan’a geri döneceğim. Bu büyük sıçramanın yapılabileceği kanaatindeyim” diye konuştu.

“YENİ SİYASİ DÜZEN İNŞASI” ÇAĞRISI

Fransa’nın başkenti Paris’te 2018’de düzenlenen Lübnan’a destek konferansı CEDRE’de vadedilen yardımların, elektrik, su ve kurumlarda yapılacak reformlar ile yolsuzlukla mücadelenin gerçekleştirilmesini beklediğini kaydeden Macron, Lübnan’da yeni bir siyasi düzenin inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Macron, “Fransa, halkının güvenini kaybetmiş bir otoriteye açık çek vermeyecek. Hükümetin ya da cumhurbaşkanının yerine geçemem ancak bu kişilerin üzerinde büyük bir sorumluluk olduğunu söyleyebilirim. O da yeni bir Lübnan sözleşmesi oluşturmak” ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca, ilerleyen saatlerde Fransa’dan Lübnan’a, soruşturmada ve patlamada kaybolan kişileri aramada yardımcı olacak acil durum ekiplerini taşıyan uçakların geleceğini kaydetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün sabah Beyrut’a gitmişti.

Paris’te iki yıl önce düzenlenen CEDRE konferansında, Lübnan’daki altyapı reformlarını gerçekleştirmek amacıyla 860 milyonu hibe ve diğeri düşük faizli kredi olmak üzere 11 milyar dolarlık yardım vaadinde bulunulmuştu.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut’u sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Patlama sonucu en az 135 kişinin hayatını kaybettiği, yaklaşık 5 bin kişinin yaralandığı açıklanmıştı.