Macron, Fransa’daki Müslüman liderlerle Ulusal İmamlar Konseyi’nin kurulmasını görüştü

Elysee Sarayı, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Fransa’daki Müslüman liderleri kabul ederek, Fransa’daki Müslüman din adamlarına akredite verme ve gerektiğinde geri çekmekle sorumlu Ulusal İmamlar Konseyi’nin oluşturulmasını görüştüğünü açıkladı.

Elysee Sarayı’na göre Macron, muhataplarından Fransa İslam Konseyi ve onu oluşturan 9 federasyonun uyması gereken ‘cumhuriyet değerleri tüzüğünü’ 15 gün içinde hazırlamalarını istedi.

Macron ayrıca tüzüğün cumhuriyet değerlerinin tanındığına, İslam’ın Fransa’da siyasi bir hareket değil bir din olarak tanımlandığına ve yabancı ülkelerle bağlantının sona ermesini şart koştuğuna dair bir onay içermesini de istedi.

Söz konusu toplantıya Fransa İslam Konseyi’ni oluşturan 9 federasyonun temsilcilerinin yanı sıra Fransa Müslüman İnancı Konseyi (CFCM) Başkanı Muhammed Musavi ve Paris Camii Sorumlusu Şemseddin Hafız da katıldı.

Macron, ülkede yaşanan karikatür krizinin ardından Fransa’daki İslam inancı liderlerine, dini yabancı etkiden, radikal ve siyasi eğilimlerden arındırmak için uyguladığı baskıyı artırdı.

Fransız lider, Ulusal İmamlar Konseyi’nin kurulmasının ardından Fransa’daki Türkiye, Fas ve Cezayir’den gelen 300 yabancı imamın varlığını 4 yıl içinde sona erdirmeyi düşünüyor.