Maçoğlu: ‘Hozat kırsalındaki yangın hala kontrol altına alınamadı’

Dersim’in Hozat ilçesi Dereköy mevkiinde iki gün önce başlayan orman yangının devam ettiği belirtiliyor.

Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik’in çağrısı üzerine, diğer ilçe belediye başkanlarıyla yangın bölgesine gitmek ve vatandaşlarla yangına müdahale etmek isteyen Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu güvenlik görevlililerinin engeline takıldı.

Yangının meydana geldiği bölgelerin ‘özel güvenlik bölgesi’ kapsamında olduğunu belirten polisler, Maçoğlu’nun bölgeye geçişine izin vermedi. Sosyal medya hesabından bu durumu paylaşan Maçoğlu BBC Türkçe’den Hatice Kamer’e konuştu ve bölgedeki son durumu aktardı.

‘Yangının büyümesine engel olabilirdik’

Güvenlik noktasında güvenlik güçlerinin kendilerini 3 saat boyunca tuttuklarını ifade eden Maçoğlu, “Özel güvenlik bölgesi diye izin vermediler. Sonradan kamuoyu baskısı oluşsun diye sosyal medyadan açıklama yapmak zorunda kaldık” dedi.

İçişleri ve Tarım Bakanlarının afet durumlarında kamu kurumlarının birlikte çalışarak hızlı müdhale etmesi gerektiği açıklamasına değinen Maçoğlu, şöyle devam etti:

“Bugün açıklamalarını izledim ve çok da haklılar, dört belediye başkanımızla gittik ama alana sokulmadık. Belediyeler de kamu kurumu, o yangına biz belediyeler olarak müdahale edemiyoruz, eğer dünden engellemeler olmasaydı, yüzlerce insan bölgeye gitseydi, yangının büyümesine engel olabilirdik.”

Yapılan resmi açıklamalarda yangının kontrol altına alındığı belirtiliyor ama Maçoğlu, bölgede dumanların yükselmeye devam ettiğini söyledi:

“Yangın tamamen kontrol altına alınmadı, uzaktan yedi sekiz bölgede, birbirinden uzak noktalarda birçok yerden dumanların yükseldiği bize gelen görüntülerden belli oluyor.”

Maçoğlu, Valinin sıcak temas bir çatışmadan dolayı yangının çıktığı bilgisini aktardığını da belirtti.

Maçoğlu, bugün de yangın bölgesine gitmek için girişmelerde bulunacaklarını söyledi.