Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin yeni Belediye Başkanı Gergely Karacsony, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yaptığı operasyonu protesto ederek belediye binasına Kürdistan Bayrağı astırdı!

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı kapsamında perşembe günü Budapeşte’ye resmi ziyarette bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kentte protestolarla karşılandı.

Macaristan muhalefetinin ortak adayı olarak Budapeşte belediye başkanlığına seçilen Gergely Karacsony, sosyal medya hesabından Erdoğan’ı protesto edenlerden biri olduğunu açıkladı. Karacsony, belediye binasına Kürdistan Bayrağı astırdı.

Karacsony paylaşımında, “Bir diktatör Budapeşte’ye geldiğinde bir belediye başkanı olarak ben bile protesto ederim. Çalışma odamın penceresine Kürt bayrağı yerleştirmem tesadüf değil. Barış yanlısı bir belediye başkanı olarak Kürtlerin yanında durmam gerektiğini hissettim. Macaristan hükümetinin bu şekilde hissetmemesi ve Erdoğan’ın ziyareti yüzünden kentin yarısını felç etmesi üzücü” ifadelerini kullandı.