Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Kürdistsn Bölgesi’ni ziyaret etti

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, başkent Erbil’de, Başbakan Mesrur Barzani ile birlikte, Macaristan hükümeti tarafından yaptırılan okulun açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, Kürdistan Bölgesi’ne daha fazla yardımda bulunmak istediklerini belirtti ve “Yalnız değilsiniz” dedi.

Katalin Novak, konuşmasında, “Dünyada 360 milyon Hristiyanın tehdit altında” olduğunu kaydetti.

“Terörü kınıyoruz”

Macaristan Bayrağının Kürdistan Bölgesi bayrağına benzediğini belirten Katalin Novak, “Macar bayrağını hepiniz biliyorsunuzdur. Bizim bayrağımız da sizinkine benziyor. Kırmızı, beyaz ve yeşil ama ne yazık ki güneş yok. Macar halkına karşı iyi niyetinizi gösterdiniz. Macar bayrağını burada görmekten gurur duyuyoruz” dedi.

“Ortak düşmanımız uluslararası terördür” diyen Cumhurbaşkanı Novak, “İnsana saygı duyuyoruz. Kimseye öğretmekten hoşlanmıyoruz. Sadece saygı gösteriyoruz. Bu, diğer kişiyi anlamak, tanımak ve saygı duymak istediğimiz anlamına geliyor. Demokratik çözümü destekliyoruz, demokrasiden yanayız ve ona saygı duyuyoruz. Şiddeti kınıyoruz. Terörü kınıyoruz. Ortak düşmanımız uluslararası terördür. Burada, Irak’ta askerlerimiz bunun için savaşıyor” diye konuştu. Rudaw, iznews