M4 karayolunda Suriye Milli Ordusu’na bağlı gruplar ile Rus güçleri arasında çatışma!

Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı gruplar ile Halep-Haseke Uluslararası Karayolu’nda (M4) devriye gezen Rus güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Suriye’nin kuzeydoğusundaki Ayn İsa ile Tel Temr arasındaki bağlantı yolu dün ticaret akışına ve vatandaşların geçişine yeniden açıldı.

Türkiye ve muhalif gruplar Ayn İsa’nın doğusuna askeri takviyelerde bulunmaya devam ettiler.

M4 karayolu geçtiğimiz perşembe akşamı, Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa’da muhalif silahlı gruplar ile Ayn İsa’yı kontrol eden Suriye Demokratik Güçleri (SDG) arasında çeşitli noktalarda meydana gelen çatışmalar nedeniyle kapanmıştı. Yol Rus güçlerinin koruması altında yeniden açıldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığı bilgilere göre muhalif gruplar, Ayn İsa’nın doğusunda Rus askeri devriyesini makineli tüfeklerle hedef aldı. Devriye aynı şekilde karşılık verdi ve yoldaki trafik akışı durdu. Çatışmaların durmasının ardından Ayn İsa’da sakinlik hakim oldu.

Perşembeyi cumaya bağlayan gece yarısı başlayan çatışmalarda muhalif gruplardan 13, SDG’den ise 3 unsur öldü. Cumartesiyi pazara bağlayan gece ise TSK ve onunla birlikte hareket eden gruplar, Ayn İsa’nın doğusundaki ‘Barış Pınarı operasyonu’ bölgeleri içinde kalan Cumeycim köyüne yeni askeri takviyelerde bulundu.

Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren Ayn İsa’nın doğu ve kuzeydoğu cephelerinde ihtiyatlı bir sakinlik hakim oldu. Muşeyrife köyü her iki tarafta da boş kalırken, SDG ile muhalif gruplar arasında çıkan çatışmalar kontrol edilen noktalarda herhangi bir değişikliğe yol açmadan sona erdi. Ankara yanlısı gruplar Cebhel köyünün batısına SDG ise köyün doğusuna çekildi.

Diğer yandan Suriye ordu güçleri, geçtiğimiz gece İdlib’in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye’deki temas hatlarına füzelerle saldırdı. Suriye ordu güçlerinin İdlib kırsalını bombalaması sonucu İdlib’deki silahlı muhalif grupların bir üyesi öldürüldü. Suriye ordu güçleri, İdlib’in doğusundaki Afas beldesi çevresini ise ağır silahlarla hedef aldı.