Lübnan’da 69 mahkum firar etti: 5’i trafik kazasında öldü

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde yer alan Baabda Cezaevi’nden onlarca mahkum firar etti. Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri firar eden mahkumlardan birkaçını ele geçirmeyi başardı. Mahkumlardan 5’i firar ettikleri sırada trafik kazası geçirerek hayatlarını kaybederken, güvenlik güçleri firar eden diğer mahkumları yeniden tutuklamak için takibata başladı.

Gelen bilgilere göre, bir temizlik görevlisi sabah temizlik yapmak amacıyla bir koğuşun kapısını açtığı sırada, Beyrut yakınlarındaki Baabda Adliye Sarayı Karakolu’nda bulunan 69 mahkum temizlik görevlisine ve karakoldaki birkaç güvenlik görevlisine saldırdı. Şarku’l Avsat’ın bir güvenlik kaynağından teyit ettiğine göre, mahkumlar hapishanede kontrolü ele geçirdikten sonra cezaevinden kaçmayı başardılar. Kaynak, firar eden mahkumların çoğunun Lübnan uyruklu olduğunu ifade ederken, aralarında Suriyeli ve Iraklıların da bulunduğunu da belirtti.

İsmini vermek istemeyen bir kaynak,  firar eden mahkumların haklarında henüz kesinleşmiş bir ceza verilmeyen tutuklular olduğuna işaret etti. Firar eden mahkumlardan bazılarının ağır cezalarla, bir kısmını ise adi suçlardan ötürü tutuklandığını, ancak mahkumlar arasında terörle ilgili suçlardan hüküm giyen kimsenin bulunmadığını açıkladı.

Kaynak, firar olayı esnasında herhangi bir çatışma olmadığı için hücrelerdeki mahkumlar arasında herhangi bir yaralanma veya ölüm vakasının yaşanmadığını vurgulayarak, yaralanmaların, yabancı uyruklu temizlikçi ve tedavi görmekte olan askerlerle sınırlı olduğunu açıkladı.

Lübnan resmi haber ajansı NNA, Beyrut’un güneyindeki Cebel Lübnan il sınırlarında yer alan Baabda Hapishanesi’nden mahkumların firar ettikleri sırada, “Bir grup mahkumun hücrelerin kapılarını kırdığını” ifade etmişti. Firar eden mahkumlardan beşi, bir taksi şoförüne saldırarak arabasını çaldı. Aracı çalan 3’ü Lübnanlı 2’si Suriye uyruklu 5 mahkum çaldıkları araçla bir ağaca çarparak hayatlarını kaybetti. Cezaevine yakın bir mevkideki el-Hades Belediyesi’nde meydana gelen trafik kazası sonucu Suriye uyruklu bir mahkum yaralı olarak ele geçirildi.

MOBESE kameraları 5 mahkumun kaçmak için ticari taksiyi çalma anını yakalarken, video kaydında mahkumların taksi sürücüsüne nasıl saldırdığı ve onu yere attığı, kaza meydana gelmeden önce hızla uzaklaştıkları görülüyor.

İç Güvenlik Kuvvetleri Genel Müdürü dün sabah konuyla ilgili açıklamasında, Baabda Adliye Sarayı Cezaevi’nden 69 mahkumun firar ettiğini, firar eden mahkumlardan 15’inin yeniden tutuklandığına, bunlardan 4’ünün kendiliğinden teslim olduğuna işaret etti. Açıklamada, “beyaz renkli, Dacia marka ticari bir otomobilin ağaca çarpması sonucu trafik kazası meydana geldiğine” dikkat çekildi. Ayrıca, “kazaya karışan araçta, aracı sahibinden çalan mahkumların bulunduğu ve kazada beş mahkumun öldüğü”  belirtildi.

Yapılan açıklamada, “yoğun soruşturma ve kovuşturmaların yapıldığı, firar eden mahkumları yeniden ele geçirmek için arama tarama operasyonlarının devam ettiği, açıklamanın yapıldığı saate kadar firar eden mahkum sayısının 44 olduğu ve yetkili yargı kurumunun gözetiminde “olayın hangi şartlarda meydana geldiğiyle ilgili soruşturmaların büyük bir dikkat ve titizlikle yürütüldüğü” ifade edildi.

Cezaevi firarı sonucunda güvenlik güçleri hapishanenin etrafındaki alanı kordona altına alırken, yakın bölgelerde devriyeler atıldı, Lübnan ordusu yollara barikatlar kurdu. Bu arada hapishanenin yakınındaki Hadas Belediyesi vatandaşlara uyarıda bulunarak, firar eden mahkumların tehlikeli olduğunu, cadde ve binalara sızma olasılığının bulunduğunu, vatandaşları dikkatli olmaları ve kapılarını çalan kişinin kim olduğundan emin olmadan kapılarını açmamaları, şüpheli bir durumla karşılaşmaları durumunda yetkililere derhal bildirmelerini istedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İçişleri ve Belediyeler Bakanı Muhammed Fehmi’den firar eden mahkumların detayları hakkında bilgi alırken, kaçakların sıkı bir biçimde aranması, yeniden tutuklanması ve firar olayının detaylarının araştırılmasını istedi.

Öte yandan, Askeri Mahkeme nezdindeki Hükümet Komiseri Fadi el-Akiki, Cumhuriyet Başsavcısı Gassan Uveydat ile koordinasyon sağladıktan sonra, Baabda Adalet Sarayı’na gitti ve firar olayının nasıl gerçekleştiğini anlamak için olay yerinde incelemelerde bulundu. Hakim Akiki olay yeri incelemesinin ardından, ilgili makamlarla bir güvenlik toplantısı düzenledi ve daha soran firar eden mahkumlardan 5’inin öldüğü kaza yerinde de incelemede bulundu.

Cebel Lübnan’daki İstinaf Mahkemesi Başsavcısı Hakim Gade Avn, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) verdiği demeçte, “olayla ilgili derhal soruşturma başlatıldığını, firar eden mahkumlarla hücrelerin güvenliğini sağlamakla görevli olan gardiyanlar arasında gizli bir anlaşmanın” ihtimal dahilinde olduğunu vurguladı.

Baabda Adalet Sarayı’nın önünde toplanan mahkum ailelerinin bir kısmı, özellikle koronavirüs salgını ışığında, Lübnan hükümetinden cezaevleri ve mahkumları koşulların gözden geçirilmesini talep etti. Mahkum aileleri ayrıca genel af yasası çıkarılması ve yargılamaların hızlandırılması çağrısında bulundu. Zira mahkemeye çıkarılmaksızın bir sürelidir tutuklu bulunan bazı mahkumların çektikleri ceza süresinin, işledikleri suçtan dolayı kendilerine verilecek hapis cezasını aşabildiğini belirtti.

Adliye Sarayı’nın önüne gelen annelerden biri, firar edenlerden biri olan oğlunun sabahleyin eve geldiğini, ancak oğlunu geri getirerek güvenlik güçlerine teslim ettiğini açıkladı.