Libya’da Hafter yanlısı Temsilciler Meclisi: Mısır iki ülkenin ulusal güvenliğini korumak için Libya’ya askeri müdahale edebilir

Libya’nın doğusundaki Tobruk Temsilciler Meclisi, Mısır ve Libya’nın ulusal güvenliğine tehdit görülmesi halinde Mısır ordusunun Libya’ya askeri müdahale etmesi gerektiğini açıkladı.

Akile Salih’in başkanlık ettiği Temsilciler Meclisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Libya ve Mısır’ın uyumlu çabalarının, ortak ulusal güvenliklerini koruduğu, ülkelerindeki istikrar ve güvenliği sağladığı vurgulanarak şu ifadelere yer verildi;

“İki ülkenin güvenliği için yakın bir tehdit görülmesi halinde Mısır Silahlı Kuvvetleri Libya ve Mısır’ın ulusal güvenliğini korumak için müdahale edebilir. İşgalcilerle yüzleşmemiz, Libya ulusal kararının bağımsızlığını garanti ediyor ve Libya’nın egemenliği, birliğini ve servetini koruyor.”

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi’nin Libya halkının tek meşru temsilcisi olduğu savunulan açıklamada, meclisin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Libyalı kabile liderlerine hitaben yaptığı konuşmanın içeriğinden memnun olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Libya halkının serveti ve petrol gelirlerinin eşit dağılımını sağlamanın garanti edilmesinin tüm Libya halkı için meşru bir gereklilik olduğuna dikkat çekildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, geçtiğimiz ay talep gelmesi halinde Mısır’ın Libya’ya müdahale edeceğini söylemişti.

Sisi, Libyalı aşiret liderleri ve üst düzey komutanlarının eşliğinde Mısır’ın Batı Askeri Bölgesi’nde gerçekleştirdiği teftiş sırasında, “Mısır devletinin doğrudan müdahalesi uluslararası meşruiyete sahiptir” demişti.

Diğer yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) ateşkes için tek şartının Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) Sirte ve Cufra’dan çekilip, 2015’teki hatlara dönmelerinin şart olduğunu söyledi.