Libya’da Hafter güçleri ile UMH güçleri arasındaki gerginlik sürüyor!

ABD’nin iki çatışma tarafına ‘sahil kenti Sirte’ye yönelik askeri tırmanışı artırmama’ uyarıları çerçevesinde, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), Türkiye’yi paralı askerleri, ülkenin batısında Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri kontrolünde bulunan bölgelere getirmekle suçladı

ABD’nin Libya kriziyle ilgili yerel ve uluslararası taraflarla yaptığı istişareler hususunda bilgi sahibi olan kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump yönetimindeki yetkililerin, kısa bir süre önce Libya’daki çatışma taraflarını ‘Sirte’deki ateşkesi ihlal edenlerin, sert bir ABD tavrıyla ve siyasi ya da ekonomik yaptırımlarla karşılaşacağına’ dair uyardığını belirtti.

İsminin belirtilmesini istemeyen kaynaklara göre Sirte çevresinde devam eden sakinlik, Hafter ve Serrac’ın ABD’nin tehditlerinin diğer ülkelerin tehditlerinden farklı olduğunu anlamalarından kaynaklanıyor.

Aynı şekilde Washington, (LUO’nun ve UMH’nin askeri güçlerinin güvenli bir mesafeye geri çekilmesi, petrol faaliyetlerinin yeniden başlaması, Türk kuvvetleri ve ona bağlı paralı askerlerin Libya topraklarından geri çekilmesi ve LUO’nun Rus ‘Wagner’ grubu ile anlaşmasının feshetmesiyle birlikte) ateşkes sağlandıktan ve şehir silahtan arındırılmış bir bölgeye dönüştürüldükten sonra, Sirte şehrini Libya’da kurulacak yeni bir otoritenin karargahı haline getirmek amacıyla siyasi bir çözüm teşvik etmeye çalışıyor.

Öte yandan LUO’ya bağlı Ahlaki Rehberlik İdaresi Başkanı Tuğgeneral Halid el-Mahcub, geçen cuma akşamı bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 3 bin Suriyeli paralı askerin Libya’daki özel bir kampa getirdiğini açıkladı.

Aynı şekilde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin üç Suriyeli gruptan en az 120 savaşçıyı, Afrin bölgesinden Türkiye’ye ve oradan da Libya’ya transfer ettiğini duyurdu. SOHR’un ilgili kaynaklardan aktardığına göre grup, hükümet kurumlarını korumak için Katar’a gitmekle bilgilendirildi, ancak Türkiye topraklarına girişlerinin ardından varış noktalarının Libya olduğu bilgisiyle karşılaştı.

LUO kaynakları, ülkenin güneyindeki Vadi el-Hayaa bölgesinde düzenlenen niteliksel operasyonlar sırasında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) listelerindeki yabancılar da dahil, 9 paralı askerin göz altına alındığını açıkladı.

Başkent Trablus’taki yerel medya organları, Sirte şehrinde, UMH hapishanelerinden serbest bırakılan bir IŞİD mensubunun ailesini katlettiğini, olaydan kısa bir süre sonra da tekrar tutuklandığını duyurdu.

UMH güçleri tarafından başlatılan Burkan el-Gadab (Öfke Volkanı) operasyonu odası, 50 tondan fazla mayın ve savaş kalıntısının, Ulusal Güvenlik Otoritesi’nin mayın temizleme ekipleri tarafından Trablus ve çevresindeki bölgelerden toplandıktan sonra patlatılarak, etkisiz hale getirildiğini belirtti. Eylem, güvenlik ve sağlık personellerinin gözetiminde Trablus’un güneyindeki Vadi el-Hire’de gerçekleştirildi. Aynı şekilde Ulusal Güvenlik Otoritesi ekibi, el-Hadbe projesinde bir evden RPG füzesi ve el-Mayah bölgesindeki çiftliklerden de 2 havan mermisini temizlemeyi başardı.

Diğer taraftan 15 Ağustos’ta Tavurga şehri Pasaport Dairesi Başkanı Yüzbaşı Gays Ahfit’in, Misrata şehrinde askeri bir araçtan ateş açılması sonucunda öldüğü belirtildi. Libya medya organları, aracın UMH’ye bağlı olduğunu iddia etti.