Lavrov: Zelenskiy, NATO ve Rusya arasında çatışma kışkırtmaya çalışıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna lideri Zelenskiy’nin NATO ile Rusya arasında çatışma kışkırtmaya çalıştığını belirtti.
“Sayın Zelenskiy’nin sürekli kızgınlık dolu açıklamaları iyimserlik katmıyor” diyen Lavrov, Ukrayna liderinin NATO’nun uçuşa kapalı bölgeye istekli olmaması üzerine yaptığı son açıklamayı hatırlattı:
“Hamilerine biraz kaba davrandı ve onları eylemsizlikle suçladı. Ve şöyle bir soru ortaya çıkıyor. Onun umduğu gibi NATO’nun onu savunmamasına çok üzüldüyse, demek ki çatışmanın müzakereler yoluyla değil, bu hikayeye NATO’yu dahil ederek çözülmesini umuyordu. Demek ki hala çatışmayı kışkırtma eğiliminde.”

‘Zelenskiy’nin militarist çılgınlığı, Rusya ile müzakereye ihtiyacı olmadığını ortaya koyuyor’

Lavrov, “(Zelenskiy’in) bu militarist çılgınlığı, elbette, müzakerelere ihtiyacı olmadığını gösteriyor. Pekala, umalım ki bugünkü ruh hali değişsin, sonuçta ruh hallerine göre hareket eden biridir” diye konuştu.

‘Ukrayna heyeti, Rusya ile bir sonraki toplantının başlangıcını ertelemek için sürekli bahaneler buluyor’

Ukrayna ve Rusya heyetleri arasındaki müzakerelere değinen Lavrov, “Müzakerecilerimiz ilk iki turda olduğu gibi, Ukrayna tarafından en azından bazı bilgiler bekliyor. Durum oldukça tuhaf görünüyor, zira herkes her şeyi etkili bir şekilde nasıl çözeceği konusunda en kısa zamanda anlaşmaya varmak istiyor. Öte yandan, en ilgili olan Ukrayna tarafının bir sonraki toplantının başlangıcını ertelemek için sürekli bahaneler uydurduğu izlenimi oluşuyor” ifadelerini kullandı.

‘Ukrayna’dan müzakerelerin yeni turu için henüz tarih bilgisi gelmedi’

Rusya’nın Ukrayna’dan müzakerelerin bir sonraki turu için tarih beklediğine dikkat çeken Lavrov, “Şu ana kadar yeni tarih ile ilgili bilgi gelmedi. Ukraynalı meslektaşlarımızın çok iyi bildiği gibi biz, daha dün akşamdan beri üçüncü tur için hareket etmeye hazırdık” vurgusunu yaptı.