Lavrov: Silahlı grupların bölgeye taşınmasından ciddi kaygılıyız

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki çatışmanın uluslararası boyut kazanmasından ve Ortadoğu’daki silahlı grupların bölgeye çekilmesinden kaygı duyduklarını söyledi.

Kommersant gazetesine konuşan Sergey Lavrov, “Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’daki durumun normalleşmesi için her gün arabuluculuk çalışmaları yapıyor. Putin’in inisiyatifiyle ekim ayının başlarında insani ateşkes konusunda mutabakat sağlandı” dedi.

“AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlığındaki partnerlerimiz Fransa ve ABD’yle birlikte yapılan çalışmalar da dahil, mutabakatın tümüyle uygulanması için elimizden geleni yapıyoruz” diyen Lavrov, “Siyasi çözüm için olası seçenekleri sunuyoruz. Bakü ve Erivan’ın nihayetinde yapıcı yaklaşım sergileyeceğini, askeri faaliyetlerin sona ereceğini ve Karabağ’daki sürecin siyasi zemine gireceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Dağlık Karabağ’daki çatışmanın uluslararası boyut kazanmasından ve Ortadoğu’daki silahlı grupların bölgeye çekilmesinden kaygı duyduklarını belirtti.

Mevcut verilere göre sayıları 2 bine yaklaşan silahlı grupların bölgeye intikalinin önlenmesi için dış aktörlere birçok kez nüfuzlarını kullanma çağrısı yaptıklarını anımsatan Lavrov, “Bu konu, 27 Ekim’de Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki telefon konuşmasında, Azerbaycan ve Ermenistan liderleriyle kurulan düzenli temaslarda ele alındı. Bu konudaki tutumumuz çeşitli kanallar üzerinden bildirmeye kararlılıkla devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardır çözüm bekleyen Dağlık Karabağ’daki çatışmalar, 27 Eylül’de yeniden alevlenmişti. Üç ayrı ateşkes mutabakatına rağmen taraflar, askeri faaliyetlere devam ediyor.