Lavrov: Saldırılar derhal durdurulmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’daki sivil tesislere yönelik ateş ve saldırıların derhal durdurulması gerektiğini ifade etti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric ile bir araya gelen Sergey Lavrov, düzenledikleri ortak basın toplantısında Azerbaycan ve Ermenistan tarafları arasında Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, bölgedeki sivil tesislere yönelik saldırıların derhal durdurulması gerektiğini belirterek, “Şu anda en önemli hususun gerek taraflar arasında gerekse de sorumlu uluslararası aktörler arasında cepheleşme yanlısı söylemleri körüklemeye derhal son verilmesi olduğuna inanıyoruz. Bu büyük çabalar gerektirmiyor. Bir sonraki kesinlikle atılması gereken adım, cepheleşme söylemine son vermeye paralel olarak askeri faaliyetlerin durdurulması, sivil tesislere yönelik saldırıların sonlandırılması” şeklinde konuştu.

“ATEŞKES KONTROL MEKANİZMASI OLUŞTURULMASI İÇİN TARAFLARLA GÖRÜŞÜYORUZ”

Dağlık Karabağ’daki ateşkes kontrol mekanizmasının en kısa sürede mutabık kalınmasını umduklarını ve Moskova’nın bu konuda Erivan ve Bakü’yle temas halinde olduğunu söyleyen Lavrov, Moskova’da sağlanan ancak sahadaki durumu kökten bir şekilde değiştirmeyen ateşkes mutabakatının ardından bir ateşkes kontrol mekanizması oluşturulması gerektiğine ikna olduklarını dile getirdi.

Lavrov, Rusya Savunma Bakanlığı‘nın mekanizmanın kurulması konusunda Azerbaycan ve Ermenistan’daki bakanlıklarla aktif çalışma yürüttüğüne dikkat çekerek mekanizmanın en kısa sürede oluşturulacağını umduklarını belirtti.

Moskova’da mutabakatla sonuçlanan görüşmenin ardından umutlarının zedelendiğini, çatışmaların ve sivil tesislere yönelik saldırıların sürdüğünü kaydeden Lavrov, bu durumun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Lavrov, Bakü ve Erivan‘ın Dağlık Karabağ’ı uzun süre için istikrara kavuşturacak temel hükümler üzerinde mutabakat sağlaması için bu yöndeki çabaların hızlandırılması gerektiğini kaydederek, “Bence tarafları bölgede daha uzun süreli istikrar sağlamaya, ekonomik ilişkiler, ulaşım ağları önündeki engelleri kaldıracak ve hem Karabağ’ın hem de diğer bölgelerin güvenliğin sağlamaya imkan sunacak temel hükümler üzerinde mutabakat sağlamaya teşvik etmeliyiz” dedi.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Dağlık Karabağ’da 18 Ekim’de başlaması üzerinde anlaşılan yeni ateşkese rağmen ihlallerin sürdüğüne dair açıklamalar geldi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri gece boyunca Goranboy, Terter ve Ağdam bölgelerine topçu saldırılarına devam etti. Ağcabedi bölgesine sabah saatlerinden beri ateş açılıyor” ifadeleri kullanıldı.

DAĞLIK KARABAĞ: GERGİNLİK GECE BOYUNCA SÜRDÜ

Resmi olarak tanınmayan Dağlık Karabağ’ın savunma ordusundan da Azerbaycan’ın temas hattının kuzey ve güney yönlerinde füze ve topçu saldırılarına devam ettiği ileri sürüldü.

Facebook’taki açıklamada, temas hattında gece boyunca gerginliğin sürdüğü, belirli bölgelerde topçu silahlarıyla düelloların gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada, “Sabah saatlerinde insani amaçlı olarak varılan ateşkes anlaşmasına rağmen, düşman güçleri güney ve kuzey yönünde füze ve topçu saldırılarına devam etti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Dağlık Karabağ savunma ordusunun düşmanın saldırılarını bastırmak için tedbirler aldığı, durumu kontrol altında tuttuğu iddia edildi.

Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de tırmanmaya başlayan ve giderek artan gerginliğin ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in davetiyle iki ülkenin dışişleri bakanları Moskova’ya gitmişti.

Moskova’daki görüşme neticesinde 10 Ekim’de Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da, insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edilmişti. Ancak ateşkese rağmen iki taraftan da ihlaller olduğuna dair açıklamalar gelmeye devam etmişti.

Daha sonra Erivan ve Bakü 18 Ekim saat 00.00’dan itibaren yeni bir ateşkes ilan etmek üzerinde anlaşmıştı.

Hukuken Azerbaycan’ın parçası olan Dağlık Karabağ, fiilen Ermenistan’ın denetiminde.