Lavrov: Kürt sorunundan kaçamazsınız, söz konusu sorun, Suriye krizinin parçası olmaktan çok, çok daha geniş bir problem

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Kürtlerin dilsel, kültürel ve diğer hakları temin edilmeli” ifadelerini kullandı.

Rossiya 24 televizyonuna katılan Sergey Lavrov, 22 Ekim’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan mutabakatı değerlendirdi.

Lavrov, “Genel duruma bakacak olursak, Soçi’de yapılan mutabakatla ciddi boyutlara ulaşan akan kanı durdurduk ve Türkiye ile Kürt güçler arasındaki sorunun güven inşa edici önlemler çerçevesine taşıdık” dedi.

“KÜRT GÜÇLERİN GERİ ÇEKİLMESİ SAĞLANDI”

“Türk ordusunun ilerleyişi, Putin ve Erdoğan arasındaki mutabakat sonucunda durdu” diyen Lavrov, “Türkiye-Suriye sınırının geri kalan bölümlerinde Kürt güçlerin çekilmesi sağlandı. Bu bölgelerin büyük bölümüne Suriye sınır muhafızları ve Rus askeri polisi girdi” ifadelerini kullandı.

Lavrov, mutabakatın uygulanması sırasında çözüm bulunması gereken çok sayıda sorun bulunduğunu dile getirerek, “Ancak Rus askeri polisi, Suriye sınır muhafızlarıyla çalışmaya başladı. Yerel halkla konuşuyorlar. Operasyonlara katılmak üzere takviye birlikler gönderildi. Halk, onları çok iyi bir şekilde karşıladı” dedi.

“KÜRTLERİN DİLSEL, KÜLTÜREL VE DİĞER HAKLARI TEMİN EDİLMELİ”

Rusya Dışişleri Bakanı, Kürtlerin ve diğer azınlıkların dilsel ve kültürel haklarının “Suriye’nin toprak bütünlüğü gözetilerek temin edilmesi” gerektiğini söyledi.

Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle, Türkiye, Suriye, Irak ve İran gibi Kürt nüfusun yaşadığı her ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüne odaklanan mutabakat arayışı içinde olmalıyız. İkincisi de diğer etnik, mezhepsel azınlıkların yanı sıra Kürtlerin dilsel, kültürel ve diğer hakları temin edilmeli.”

“KÜRT SORUNUNDAN KAÇAMAZSINIZ”

Dün de katıldığı bir televizyon programında Kürt sorunundan söz eden Sergey Lavrov, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kürt sorunundan kaçamazsınız. Söz konusu sorun, Suriye krizinin parçası olmaktan çok, çok daha geniş bir problem. Irak’ta yaşayan Kürtler var, İran’da yaşayan Kürtler var, tabii ki Türkiye’de de çok sayıda Kürt yaşıyor. Kimse bu ülkelerin, bu bölgenin Kürt sorunu nedeniyle yaşanan bir gerginlik sebebiyle infilak etmesini istemez. Hiç kimse Kürtlerin kendilerini ikinci sınıf insanlar olarak hissetmelerini de istemez.”