Lavrov: Kendi geleceğini belirleyecek olan Suriye halkıdır

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de terörü ortadan kaldırmak ve göç ettirilen Suriyelilerin evlerine geri dönmeleri için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Lavrov İtalyan meslektaşı Enzo Milanezi ile birlikte bugün Roma’da düzenlediği basın toplantısında, Astana süreci garantör ülkelerinin “Rusya, İran ve Türkiye”, Suriye’de terörü ortadan kaldırma ve göç ettirilen Suriyelilerin evlerine geri dönmeleri için çalışmalarının devam edeceğini açıkladı.

Lavrov, Rusya’nın Soçi’de “Suriye Ulusal Diyalog Konferansı” kanalıyla varılan ittifak uyarınca halihazırdaki anayasayı görüşme komitesinin kurulması için gereken çabaları harcadığını dile getirdi.

Lavrov, gelecek Astana toplantısının 28-29 Kasım’da düzenleneceğine işaret etti.

Roma’da düzenlenen 4. Akdeniz Forum çalışmalarında yaptığı konuşmada, Akdeniz bölgesinde BM kararları gereğince Filistin davası gibi temel konuların çözümü olmadan istikrarı garantilemenin imkansız olduğunu belirterek, Suriye’nin egemenliği ve istikrarının korunmasından yana olduklarını, ülkesinin geleceğini kararlaştıracak olan tarafın Suriye halkı olduğunu vurguladı.