Lavrov: Amerika ‘öz yönetim’ organlarını oluşturmak için somut adımlar atıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Suriye’de “öz yönetim organları oluşturmak için somut adımlar atıldığını” belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) 74’üncü Genel Kurulu görüşmeleri için New York’ta bulunan Lavrov, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği söz konusu olduğu için güvenli bölge konusuna kayıtsız olmadıklarını” ve her iki ülkeyle de görüştüklerini söyleyen Lavrov, “Amerikalıların bölgedeki Kürtleri kullandığını” ve “öz yönetim organları oluşturmak için somut adımlar atıldığını” söyledi.

Lavrov, “Kürt sorunu, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve egemenliği kapsamında çözüme kavuşturulmalı. Bu sorunun, müzakere konusu olması gerektiğini düşünüyoruz ama yine de Suriye yönetiminin katılımıyla yapılması gerekiyor” dedi.

ABD ve Türkiye’nin, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını açıkladıklarını söyleyen Lavrov, “Biz bunu aklımızda tutmakla birlikte Fırat’ın doğusunda atılacak tüm adımlarda kriter olarak kullanacağız” diye kaydetti.

Kuzey Suriye’de kurulması planlanan ‘güvenli bölge’ ve Türkiye ile ABD arasındaki müzakerelere ilişkin soruya Lavrov, “Elbette Türkiye ve ABD ile ilişkilerde bu konuyu da masaya yatırıyoruz. Bunun çok önemli bir sebebi var, tüm bunlar Suriye topraklarında meydana geliyor” yanıtını verdi.

Lavrov, ABD’nin BM Genel Kurulu görüşmelerine katılacak bazı Rus diplomatlara vize vermemesine ilişkin ise Moskova’nın gerekli adımları atarak karşılık vereceğini ifade etti.