Lavrov: ABD, Rusya sınırlarında tehlikeli askeri faaliyetleri körüklüyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin Avrupa’da Rusya sınırına yakın bölgelerde tehlikeli askeri faaliyetleri körüklediğini ve bu yıkıcı politikanın Avrupa’nın güvenliğine zarar verdiğini söyledi.

İtalya ziyaretinin ardından Portekiz’e geçen Lavrov, Portekiz gazetesi Publico’ya mülakat verdi.

ABD’nin Avrupa’da Rusya sınırına yakın bölgelerde tehlikeli askeri faaliyetleri körüklediğini belirten Lavrov, “Ukrayna krizi, ABD ve müttefiklerinin oynadığı jeopolitik oyunların ve AB bürokrasisinin körlüğünün sonucu. Bu kriz, Rusya ve önemli AB ülkelerinin liderlerinin kurmak için yıllarca çaba sarf ettiği güven ortamını yıktı” dedi.

‘Yaşananlardan zarar görmeyen tek ülke ABD’

Rusya ile AB arasındaki diyalog mekanizmasının ciddi şekilde zarar gördüğünü, Avrupalı üreticilerin milyarlarla ifade edilen zararlara uğradığını, Kiev yönetiminin kendi halkıyla mücadele ettiğini ve Avrupa’da yeni bir çatışma doğduğunu anlatan Lavrov, ABD’nin ise hiçbir kayıp yaşamadığına dikkat çekti.

“Dahası ABD, bu durumu Rusya sınırları yakınında tehlikeli askeri faaliyetleri körüklemek ve yeni bir soğuk savaşa yer olmadığını umduğumuz bölgede silahlanma yarışını fitillemek için kullanıyor” diye devam eden Lavrov, Avrupa halklarının güvenliğinin okyanus ötesinden yürütülen bu yıkıcı politikanın esiri olduğunu vurguladı.