Lavrov: ABD, İran’la işbirliği yapan taraflara uyguladığı yaptırımları kaldırmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin İran’la işbirliği yapılması nedeniyle uyguladığı yaptırımları kaldırması gerektiğini ifade etti.

İran’ın başkenti Tahran’da mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile ortak basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “ABD’nin KOEP’i (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) uygulamaya tam anlamıyla dönüş yapması gerektiğini söylerken, doğrudan İran’a karşı getirilen yasadışı yaptırımların yanı sıra İran’la işbirliği yaptıkları gerekçesiyle yabancı şirketlere uygulanan tüm yaptırımların kaldırılması gerektiğini de kastediyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavrov, Rus şirketlerle mevcut olan anlaşmalar bakımından, ABD’nin yaptırımlarının Buşehr’deki projenin finanse edilmesinde bir sorun yaratıp yaratmayacağı olasılığı ile ilgili soru üzerine bu açıklamayı yaptı.

Lavrov, ABD’de sınırları dışında yetki kullanmaya yönelik bir tutumun gözlemlendiğini, AB’nin de bu tutumu uygulama eğilimi gösterdiğini, tüm meşru yöntemlerin yerini tek taraflı eylemlerin aldığını belirtti ve “Yasal sınırların dışında yetki kullanma girişimlerine son verilmeli” dedi.

KOEP’in muhafaza edilmesini umduğunu belirten Lavrov, ABD gerekli adımları atarsa İran’ın derhal anlaşmanın tam manasıyla uygulanmasından yana hareket etmeye hazır olduğunu ifade etti.

AB’nin İran’a uyguladığı son yaptırımları da eleştiren Lavrov, nükleer anlaşmayla ilgili görüşmeler sürerken böyle bir adım atılmasının soru işaretleri yarattığını söyledi: “AB’de bir koordinasyon eksikliği varsa, sol elin yaptığını sağ el bilmiyorsa, bu talihsizlik. Eğer bu karar Viyana’da KOEP’i kurtarmaya yönelik görüşmeler devam ederken kasıtlı olarak alındıysa, bu talihsizlik değil, suçtan daha kötü bir hata. Süreci baltalamaya yönelik her türlü girişimi kınıyoruz Avrupalı meslektaşlarımızın bu tür eylemlerin kabul edilemez olduğunu anlamasını ve görüşmelerin aksamasına izin vermemek için tedbirler almasını umuyorum.”

‘İran’a 500 bin dozdan fazla Sputnik V aşısı gönderildi’

İran’a 500 bin dozdan fazla Sputnik V aşısının gönderildiği bilgisini de veren Lavrov, “İranlı dostlarımızın da bugün teyit ettiği gibi, bu aşı etkinliğini kanıtladı. Pandemiyle mücadelede komşularımıza daha fazla yardım etmeye ve aşının İran’da üretimini organize etmeye hazırız ” dedi.

Zarif: Daha fazla Sputnik V aşısı almayı umuyoruz

Zarif de “Rusya’ya aşı sevkiyatı için bir kez daha teşekkür etmek isterim. Ülkelerimiz arasındaki bir anlaşma yoluyla Sputnik V aşısını İran’da üretmeyi ve Rusya’dan daha fazla aşı almayı başaracağımızı umuyorum” dedi.

‘İsrail çok kötü bir kumar oynadı’

Zarif ayrıca, Natanz nükleer tesisine saldırı düzenlediği iddia edilen İsrail’in ‘çok kötü bir kumar oyandığını’ söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

“İsrail, saldırıyla İran’ın nükleer görüşmelerdeki elini zayıflatacağını düşünüyorsa çok kötü bir kumar oynadı. Aksine bu, konumumuzu güçlendirecek. Sizi temin ederim ki, yakında daha gelişmiş uranyum zenginleştirme santrifüjleri Natanz tesisine yerleştirilecek.”