Kuzey ve Doğu Suriye için statü kampanyası

Rojava Devrimi’nin 9’uncu yıldönümünde, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin BM tarafından resmi olarak tanınması talebiyle sanal medyada kampanya başlatıldı. 

Rojava Devrimi’nin 9’uncu yıldönümünde, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin statüsünü n Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi olarak tanınması talebiyle kampanya başlatıldı. #Status4NorthAndEastSyria (Kuzey ve Doğu Suriye için statü) hastagıyla başlatılan kampanyanın startını, Demokratik Suriye Güçleri (SDD) Genel Komutanı Mazlum Kobani’den geldi. Kobani, #Status4NorthAndEastSyria ve #êdî_dema_avakirinê_ye (İnşa zamanı) hastagıyla paylaşımda bulundu.

XELÎL: TÜM DÜNYA TANIMALI Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlık Konseyi Üyesi Aldar Xelîl, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: “Özerk Yönetim, IŞİD’in yenilgiye uğratılmasının simgesi ve bölgedeki ideal demokratik projenin çekirdeğini temsil eden niteliksel bir projedir; Kadınların gerçekliğini ve kadınların özgürlük mücadelesini geliştirmedeki rollerini ifade eder. Yönetim projesi, demokratik ulus ve halkların kardeşliği felsefesi aracılığıyla toplumun uyumunu ve gücünü temsil eder.Bu yönetim, insanlığın, demokrasinin ve halkların birliğinin müdafaası için binlerce şehit ve kahraman verdi. Kuzey ve Doğu Suriye’de çoğulcu toplumun iradesini temsil eden meşru bir yönetim olduğu temel gerçeğine uygun olarak, tüm dünya bu yönetimi siyasi olarak tanıması için desteklemeli ve desteklemelidir.”