Kuzey Suriye Yönetimi, sivillere karşı ihlallerin araştırılması için Birleşmiş Milletler’e çağırıda bulundu!

Kuzey Suriye Yönetimi , Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yaptığı operasyon nedeniyle, ‘300 binden fazla sivil insanın göçe zorlandığını” açıkladı. Açıklamada, sivillere karşı ihlallerin araştırılması için Birleşmiş Milletler’e (BM) çağırıda bulunuldu.

Kamışlo’da basın açıklaması yapan Kuzey Suriye Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi Eşbaşkanı Abdulkerim Ömer, “Bir bölgede halkın toplu bir şekilde göçe zorlanması ya da yaşadıkları topraklardan uzaklaştırılması, 1949 yılı Cenevre anlaşması 49’uncu maddesi gereğince yasaktır” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin çıkarları için insanları kendi topraklarından uzaklaştırdığını” savunan Ömer, açıklamasının devamında ifadeleri kullandı:

“Uluslararası sözleşmeler, halkın zorla göç ettirilmesini yasadışı olarak tanımlıyor. Bu da savaş suçu, soykırım ve insanlık suçları kapsamına giriyor.

 Bir bölgede halkın toplu bir şekilde göçe zorlanması ya da yaşadıkları topraklardan uzaklaştırılması, 1949 yılı Cenevre anlaşması 49’uncu maddesi gereğince yasaktır Ancak Türk devleti kendi çıkarları için halkı savaş bölgelerinden göç ettiriyor.

Türk devletinin Sere Kaniye ve Gıre Spi arasındaki bölgelerine operasyon düzenledikten sonra 300 binden fazla sivil göç etmek zorunda kaldı. Saldırılarda hastaneler ve bölgenin altyapısı hedef alındı. Türk ordusu bölgeye yabancıları yerleştirmeyi amaçlıyor.

Bunu BM iştirakiyle yaparak, siyasi amaçlarını gerçekleştirmek istiyor. Bölgenin etnik kimliğinin değişmesini ve göçmenleri geri getirme gerekçesiyle demografiyi değiştirmek istiyor.

Kuzey Suriye Yönetimi Dış İlişkiler Komitesi olarak, Türk devletinin siyasetini ve ırkçı değerlendirmelerini reddediyoruz. Uluslararası topluma ve kamuoyuna, bölgedeki halka yönelik kirli uygulamalara karşı harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Bu durum ulusal ve toplumsal savaşlara yol açabilir. Bununla birlikte Suriye toplumunun birliğini ve Suriye coğrafyasını parçalamaya da yol açabilir.”

Abdulkerim Ömer, Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Kuzey Suriye’de sivillere karşı yaptıkları ihlalleri araştırılması için Birleşmiş Milletler’e (BM) çağırıda bulundu.