Kuzey Kore test ettiği çoklu roketatarların başarılı olduğunu duyurdu!

Kuzey Kore Haber Ajansı KCNA, ordunun test ettiği büyük çaplı çoklu ateşleyiciye sahip roketatarların başarılı olduğunu duyurdu.

KCNA’dan yapılan açıklamada ağustos ve eylül aylarında ilk denemeleri gerçekleştirilen “süper büyük çoklu roketatarların” gelişiminde Pyongyang yönetiminin ivme kaydettiği ve bu gelişme sonucu Kuzey Kore Devlet Başkanı Jong Kim Un’un söz konusu silahları tasarlayan mühendisleri tebrik ettiği belirtildi.

Jong Un’un daha önceki denemelere katıldığı ancak dün öğleden sonra yapılan test alanına gitmediği kaydedildi. KCNA ayrıca söz konusu roketatarın ‘sürekli ateşleme yapabilen’ bir sisteme sahip olduğunu ve ansızın yapılan bir düşman saldırısını kolaylıkla engelleyebileceğini kaydetti.

Washingon ile Pyongyang yönetimi, 5 Ekim tarihinde İsveç’te yaptığı nükleer silahların azaltılması konulu görüşmelerinde anlaşma sağlayamamıştı.

GÜNEY KORE: SİSTEMLERİMİZ KUZEY KORE’DEN DAHA ÜSTÜN

Öte yandan yapılan denemeler komşu ülkeler Japonya ve Güney Kore’de protestolara neden oldu.

Japonya Kabine Şefi Yoshihide Suga, söz konusu roket denemelerinin Birleşmiş Milletler’in önerdiği çözüm yöntemine aykırı olduğunu belirterek olayı ‘oldukça talihsiz’ bir gelişme olarak niteledi.

Ancak Güney Kore yönetiminden farklı bir açıklama geldi. Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui- Yong söz konusu roketatarların büyük bir tehdit olmadığını belirterek, “Biz de bazı füzeleri test ediyoruz. Kuzey Kore’den aşağı kalır bir yanı yok. Ülkemizin füze savunma sistemleri kesinlikle Kuzey Kore’den çok daha gelişmiş” dedi.

Doğu Denizi’ne sıkça füze ateşleyen Kuzey Kore, bu yıl içinde 11 defa füze denemesi gerçekleştirdi.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un, 5 Ekim’de ABD ile yapılan nükleer silahların azaltılması müzakerelerinin sonuçsuz kaldığını, Washington’un tutumunu yumuşatana dek Kuzey Kore’nin belirsiz yeni bir yol takip edeceğini belirtmişti.