Kürtlere karşı savaşan Hamza Tugayı’nın eski komutanı arkadaşları tarafından kaçırıldı

Afrin’de Hamza Tugayı’nın eski komutanlarından biri kaçırıldı. Cinderês kasabasında da kelepçeli bir gencin cesedi bulundu.

Kaynakların bildirdiğine göre, Türkiye’ye bağlı Hamza Tugayı’ndan bir grup, Efrin’de tugayın eski komutanlarından Miwali aşiretine mensup Ewed el-Khalid’i kaçırdı.

Khalid’i kaçıran grup, emri Hamza Tugayı komutanı Seyf Ebu Bekir’den aldıklarını  duyurdu.

Kaçırılma olayından sonra toplanan Miwali kabilesi de Khalid’in serbest bırakılmasını talep etti.

Öte yandan Cinderes ilçesine bağlı İska köyünde bir erkek cesedi kelepçeli halde bulundu.

Suriye’nin kuzeyindeki Şiddet Belgeleme Merkezi bir raporunda, Türkiye liderliğindeki ulusal ordu gruplarının Aralık 2021’de 20 Afrin’de 66 kişiyi tutukladığını söyledi.

Bazı ailelerin tutukluların isimlerini açıklamaya cesaret edememesi nedeniyle tutuklu sayısının bundan fazla olduğuna da dikkat çekiyor.

Afrin’deki silahlı grupların 2021’in Aralık ayında 66 kişiyi tutukladığını bildiriliyor. Kuzey Suriye İnsan Hakları İhlallerini Belgeleme Merkezi, bu sayısının daha fazla olabileceğini zira bazı ailelerin silahlı gruplardan duydukları korku nedeniyle tutuklularını kamuoyuna açıklamadığını belirtiyor.

Afrin bölgesi, 2 ayı aşkın bir operasyonun ardından 18 Mart 2018’de Türkiye ve desteklediği silahlı örgütlerin denetimine geçmişti.