Kürtçe konuşan HDP’li vekile, MHP’li vekil, “Ya, her gün bu zırvaları dinlemek zorunda mıyız ya!”

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, kürsüde yaptığı konuşmasında Kürtçe konuşmaya başlayınca, MHP’li Milletvekili Erkan Akçay, “Ya, her gün bu zırvaları dinlemek zorunda mıyız ya!” ifadeleriyle araya girdi.

Meclis Genel Kurulu’nda zaman zaman tansiyonun yükseldiği bütçe görüşmeleri, beşinci gününde de devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer Kürtçe konuştu.

Kürt çocukları ana dilinde eğitim alamadıkları için tıp eğitimini de alamadığını belirten Taşçıer, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Bakan, benim bildiğim kadarıyla -yanılmıyorsam- sizin aileniz de bir Kürt aile, Orta Anadolu’ya göç etmiş, öyle biliyorum, yanılıyorsam düzeltirsiniz. Ailede Kürtçe konuşulup konuşulmadığını bilmiyorum. Eğer aile asimile olmamış ise mutlaka Kürtçe konuşuluyordur. Bir hastanın ana dilinden başka bir dilde kendisini ifade etmede zorlandığını hepimiz çok çok iyi biliyoruz.

Hele hele bu hasta diğer dilde iyi de bir eğitim almamışsa kendi sorununu anlatmakta sıkıntı yaşayacaktır. Örneğin, benim diyeceklerimi Kürt vekiller ve doktorlar da düşünsün, şimdi birkaç kelime bir şey söyleyeceğim: ‘kolunca min te şe, laşe min de ba heye’. Bunlar dildir, dil.”

Taşçıer’in sözlerini kesen Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Sayın Milletvekili Türkçe konuşun” diye uyardı.

Bu sırada MHP Milletvekili Ümit Yılmaz, “Başkanım, teamül hâline gelmeye başladı artık bu” diyerek tepki gösterdi.

MHP’li Erkan Akçay da “İnsanları etnik kökenini göre ayıran ırkçı bir konuşma yapılıyor! Resmen ırkçılık yapıyorsunuz. Kimin ailesinde, hangi etnik köken, bununla mı meşgul olalım? Irkçı, ırkçısın sen! Türkiye’de kaç tane ana dil var? Ya, her gün bu zırvaları dinlemek zorunda mıyız ya!” ifadelerini kullandı.

Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in “Sayın milletvekili, bakın, anlaşılmıyor, içeriğini bilmiyoruz” sözlerine HDP’li Taşçıer, “Sayın bakan bunları anladı” dedi.