Kürt siyasetçi İlham Ahmed: Türkiye-Suriye anlaşması mevcut krizi daha da derinleştirir

Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Türkiye’nin Suriye hükümeti ile yakınlaşma çabalarıyla ilgili, “Şam ile Ankara arasındaki ilişkilerin normalleşmesi mevcut krizi derinleştirir” dedi.

Türkiye, Suriye ile yakınlaşmaya doğu politika değişikliğinin sinyallerini verirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak “Bizim Esed’i yenmek, yenmemek gibi bir derdimiz yok” dedi.

AK Parti Hükümeti’ne yakın medya organlarında yer alan haberlere göre Türkiye, Suriye ile olası görüşmelerde Rojava Özerk Yönetimi’nin dağıtılmasını şart olarak koşuyor.

Demokratik Suriye Meclisi Başkanı Ahmed de paylaştığı tweet’te Şam-Ankara ilişkilerinin normalleştirilmesi girişimlerine değindi ve olası uzlaşının mevcut krizi derinleştireceğini söyledi.

Ahmed paylaşımında, “Türkiye’nin Suriye rejimiyle normalleşmesi asla barış getirmez, krizi derinleştirir. Türkiye, Suriye devrimini hiçbir zaman desteklemedi, ancak onu sömürgeciliğe, demografik değişikliklere ve Suriyeli mültecileri kullanmaya dayalı yayılmacı gündemlerine hizmet etmek için kullandı. Demokratik Suriye muhalefeti birleşmeli ve rolünü oynamalıdır” ifadelerini kullandı.