Kürt Sanatçı Mir Perwer Muş’ta son yolculuğuna uğurlandı

Paris’te katledilen sanatçı Mir Perwer’in cenazesi yoğun güvenlik önlemleri altında Muş’un Varto ilçesine bağlı Ewran köyünde (Yeşilova) defnedildi. 

Fransa’nın başkenti Paris’te 23 Aralık’ta Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı saldırıda hayatını kaybeden sanatçı Mir Perwer’in (Mehmet Şirin Aydın) cenazesi Muş Havalimanı’nda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri ve ailesi tarafından karşılandı.

Ancak güvenlik güçleri, cenazeyi farklı bir güzergahla defnedileceği Varto ilçesine bağlı Ewran köyüne (Yeşilova) götürdü.

Bu esnada Muş-Bingöl yolu tek taraflı olarak trafiğe kapatıldı.

Köy yolunu kapatan jandarma köye girişleri engelledi. Mîr Perwer’in cenazesi sadece ailesinin katılımı ile toprağa verildi.

Köye gelmek isteyen HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’i taşıyan araç da diğer araçlarlar gibi durduruldu.

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Berdan Öztürk, “Mir Perwer’in cenazesine ailesi dahil kitlenin katılımı keyfi olarak engelleniyor” dedi.

Ne olmuştu?

23 Aralık’ta Paris’teki Ahmet Kaya Kültür Merkezi’ne yönelik silahlı bir saldırıda Kürt sanatçı Mir Perwer (Mehmet Şirin Aydın), KCK bünyesindeki Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-E) aktivist Emine Kara (Evin Goyi) ve Abdurrahman Kızıl hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı.

Saldırının ardından yakalanan 69 yaşındaki William Mallet hakkında, “ırk, etnik köken, ulus veya dine dayalı suikast ve suikast teşebbüsü ile izinsiz silah temin etmek ve bulundurmak” suçlarından soruşturma açıldı.

Paris Savcılığı’ndan, saldırganın yabancılara karşı “patolojik bir nefret duyduğunu” itiraf ettiği açıkladı.

Saldırgan ayrıca kurbanları tanımadığını belirterek, Kürtlere “IŞİD’e karşı mücadele sırasında IŞİD’lileri öldürmek yerine esir aldıkları için kızgın olduğunu” söyledi.