Kürt partilerden iktidara: İzmir saldırısıyla vermek istediğiniz mesajı aldık, sizin karşınızda asla diz çökmeyeceğiz

Kürdistani İttifak Grubu adına yapılan açıklamada, İzmir’de HDP il binasına yapılan saldırı kınandı. Açıklamada, “Bizler iktidarın son halkası İzmir saldırısı olan politikalarından vermek istediği mesajı aldık ve cevaben diyoruz ki; Sizin karşınızda asla diz çökmeyeceğiz” denildi.

Kürdistani İttifak Grubu, İzmir’de HDP İl Örgütü binasına yönelik saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

“AKP-MHP iktidarının toplumu kutuplaştıran, şiddeti besleyen, kin ve nefret dolu siyaset dili ve yönteminin muhalif kesime özelde de Kürtlere yönelen şiddetin cezasızlık politikası ile ödüllendirildiği sürecin geldiği yer HDP İzmir il eşbaşkanlığına saldırı ve Deniz Poyraz’ın katledilmesidir” denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“HDP’yi de aşan Kürtleri sindirme amaçlı olduğu apaçık ortada”

“Yasallığını ve resmiyetini bu ülkenin anayasası ve yasalarından, meşruiyetini sandıktan ve toplumsal tabanından alan, bu ülkenin üçüncü büyük partisi olarak parlamentoda temsiliyeti bulunan HDP’nin, başta Cumhurbaşkanı ve MHP başındaki zat olmak üzere iktidarın en yetkin kişileri ile yandaş basın organları tarafından hergün terörist ilan edilmesi, hem anayasal bir suç hem de bu saldırının başlıca musebbibidir.

Demokratik zeminde siyaset yapan partilere kapatma davaları, yeni açılacak partilerin hukusuz bir şekilde engellenmesi, siyasetçilerin hapishanelerde rehin tutulmaları, halkın meşru oyları ile seçilmiş belediye eş başkanlarının görevden alınıp yerine hiçbir hukuki gerekçeye dayanmayan kayyım atamaları, dile, kimliğe yönelik inkar, asimilasyon ve topyekün baskı politikaları meselenin HDP’yi de aşan Kürtleri sindirme amaçlı olduğunu apaçık ortaya koymaktadır.

“Size asla itaat etmeyeceğiz”

Bizler iktidarın son halkası İzmir saldırısı olan politikalarından vermek istediği mesajı aldık ve cevaben diyoruz ki; sizin karşınızda asla diz çökmeyeceğiz. Hak, Adalet, Özgürlük yürüyüşümüze bir an bile ara vermeyeceğiz. İnkar, asimilasyon ve tecrit politikalarınıza asla biat etmeyeceğiz.

Şunu iyi bilesiniz ki; yarattığınız korkunun karşısında cesareti, yılgınlığın karşısında umudu, tutsaklığın karşısında özgürlüğü, zulmün karşısında adaleti ve ölümün karşısında yaşamı inşa edeceğiz. Ama size asla itaat etmeyeceğiz.

Olayın üzerinden 24 saat geçmesine rağmen bu ülkenin Cumhurbaşkanından ve herkesin güvenliğinden birinci derece sorumlu olan içişleri bakanından tek bir cümle çıkmamasını çok manidar görüyoruz. Bütün toplum skutun ne anlama geldiğini çok iyi bilmektedir.

“Bu saldırı, ektiğiniz kin ve nefret tohumlarının meyvesidir”

Bu olaydan sonra, AKP Genel Başkanının bir süre önce Rize’de İYİ Parti Genel Başkanı ve heyetine yönelen linç girişiminden sonra ‘Bunlar daha iyi günleriniz daha neler olacak neler’ cümlesinin açıklamasını yapmak zorundadır. İktidarın alt kademelerinden gelen olayı kınama mesajları timsah gözyaşlarıdır. Bu saldırı, ektiğiniz kin ve nefret tohumlarının meyvesidir.

Hukukun iktidarın tehdid araci haline getirildiği, mafya, devlet, siyaset ilişkilerinin günyüzüne çıktığı bir zeminde haktan, hukuktan, adaletten, bahsedilemez.

“Asıl hedefi toplu katliam girişimidir”

Soruyoruz; muhalif kesimleri suçsuz oldukları halde cezalandırmak amacı ile günlerce gözaltında tutup cezaevine atanlar, katilleri 24 saat geçmeden, etkin bir soruşturmaya tabi tutmadan cezaevinde koruma altına almanın sebebi arkasındaki güçlerin deşifre olmasindan duyulan korku mudur?

Saldırgan Suriye’ye hangi amaç ile gitmiş, orada hangi örgütlerin kamplarında kalmış, kimin adına kimlerle savaşmıştır?

Bu sorular cevap bulmadan tamamlanan soruşturma olayın ciddiyetini ve vehametini bir kez daha ortaya koymuştur.

Bu saldırı organize ve asıl hedefi iptal edilen toplantıya yönelik bir toplu katliam girişimidir. Bu saldırı münferit bir olay olmadığı gibi arkasındaki güçler deşifre edilmedikçe Türkiye daha derin bir kaos iklimine doğru sürüklenecektir.

HDP İzmir il başkanlığına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Katledilen Deniz Poyraz’a Allah’tan rahmet, ailemize başsağlığı diliyoruz. Bu saldırılar karşısında tüm Demokrasi güçlerini, sivil toplum kuruluşlarını dayanışmaya ve güçbirliği yapmaya davet ediyoruz.”

Rudaw, İznews