Kürt Komutan, Lavrov’un iddialarına cevap verdi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de aşırıcı güçlere karşı mücadele de başarılı oluklarını belirterek, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ise para karşılığında IŞİD mensuplarını serbest bıraktığını iddia etti. SDG Komutanı Kobani ise, bu bilgilerin doğru olmadığını savundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye’deki aşırıcı güçler karşısında başarı elde ettiğini belirtti.

Kuzey Suriye’de bulunan IŞİD gözaltı merkezlerinde SDG’nin para karşılığında IŞİD mensuplarını serbest bıraktığını iddia eden Lavrov, konuyu doğrulamaya çalıştıklarını söyledi.

Basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Lavrov, Fırat’ın Doğusunda 10 bin IŞİD tutuklusunun bulunduğunu ifade ederek, çoğunu ise SDG’nin kontrolünde bulunan merkezlerde tutulduğunu söyledi.

Teröre karşı mücadelede başarı elde ettiklerini vurgulayan Lavrov şunları söyledi:

“IŞİD ve Nusra’dan geri kalanlar İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ile Fırat’ın doğusunda tutuluyor. Sayıları yaklaşık 10 bin olan IŞİD milisi orada tutuluyor ve çoğu SDG’nin kontrolündeki kamplarda tutuluyor. SDG’nin çoğu Kürt zaten. Elimizde bazı tehlikeli istihbarat bilgileri var, şuan doğrulama aşamasındayız. Bilgiler şöyle; Suriye Demokratik Güçleri belirli bir meblağ para karşılığında tutuklu bulunan milisleri serbest bırakıyorlarmış. Serbest kalan milisler de Suriye’nin farklı bölgelerine dağıtılıyor.”

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı General Mazlum Koabni, Lavrov’un iddialarına yanıt vererek, Türkiye’nin Rojava’da bulunan IŞİD gözaltı merkezlerine yönelik tehditlerine rağmen uluslararası barışı ve güvenliği korumayı başardıklarını söyledi.

Sayın Lavrov’un bahsettiği raporlar detaylı değildir. Güçlerimiz ile Amerika ve Rusya da dâhil olmak üzere uluslararası aktörler arasında IŞİD’in tutuklularının akıbeti konusunda günlük koordinasyon var. Bu konuda Türkiye’nin gözaltı merkezlerinin güvenliği ve güvenliğine yönelttiği tehditlere rağmen, uluslararası barış ve güvenliği koruyacak şekilde yönetmeyi başardık.