Kürt kadının İsveç’te ‘boğularak öldürüldüğü’ iddia ediliyor

İsveçli yetkililerce 4 kardeşiyle birlikte 2019’dan bu yana ailesinden alınan İsra Serdar isimli kadın bir ay önce yaşamını yitirdi. Ailesi, İsra’nın “İsveç Hükümeti tarafından boğularak öldürüldüğünü” iddia ediyor.

Rudaw’da yer alan haberde, yaklaşık bir ay önce yaşamını yitiren İsra Serdar’ın Zaho’daki akrabalarını ziyaret etti. İsra’nın ninesi, “Önce İsra’nın öldüğünü söylediler. Ardından ise gazetelerden boğularak öldürüldüğünü öğrendik. İlk başta anne ve babası da boğularak öldürüldüğünü bilmiyordu” ifadelerini kullandı.

İsra’nın ölümünün şüpheli olduğunu dile getiren amcası ise “Arayıp İsra’nın kalp krizi geçirdiğini söylediler. Anne ve babası gidip cenazesini teşhis ettiklerinde durumdan şüphelendiler” dedi.

İsra’nın cenazesi bugüne kadar da ailesine verilmiş değil. İsra’nın diğer kardeşleri de polis gözetiminde tutulmaya devam ediyor.

Zor bir durumda olduklarını aktaran İsra’nın annesi Gerden Hamid, “Bu sabah da polisle görüştüm, herhangi bir değişme ve gelişme yok. Başta polisin görmemize izin vermediği küçük çocuğumuz Muhammed olmak üzere çocuklarımızdan hiç haberimiz yok” diye konuştu.

2013’ten bu yana İsveç’te yaşayan Zaholu ailenin oturum izni 3 yıl önce iptal edilmiş.