Kürt Dil Platformu’ndan çağrı: Kürtçe resmi dil olsun

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürtler için Kürtçe’nin ”kırmızı çizgi” olması gerektiğini ifade etti.

21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Kürt Dil Platformu Diyarbakır’da bir basın toplantıları düzenlendi.

Kürt Dil Platformu Sözcüsü Şerefhan Ciziri, Kürtlerin anadillerini sahip çıkmadığı takdirde Ortadoğu’daki kadim bir halkın katili olacağı uyarısında bulundu.

Anadilin önemini, “Dil insanın var oluşudur, bir milletin var oluşudur” sözleriyle tanımlayan Ciziri, tüm Kürtlere evde, sokakta ve yaşamın her alanında Kürtçe (Kurmanci, Kırmançki) konuşmaları çağrısında bulundu.

Konuşun ve öğretin

Bir dili yok olmaktan koruyabilmenin yolu, insanların o dili konuşabilmesi ve çocuklarına öğretebilmesi için uygun koşulların yaratılmasından geçtiğini söyleyen Cizîri, Kürtçenin resmi dil ve eğitim dili olması için devletten taleplerinin olduğunu söyledi.

Ciziri, Kürtçenin Meclis’in gündemine taşınarak anayasal düzenleme ile Kürt Dil Kurumu’nun kurulmasının hayati bir önem taşıdığını kaydetti.

Kürtçe üzerinde devam eden asimilasyon politikalarına karşı dili canlı kalkan haline getirmeleri gerektiğinin altını çizen Cizirî, ulusların, anadilleriyle kimlik kazandığını, Kürtlerin dilini kaybetmesiyle kadim bir halkın kaybolacağı uyarısında bulundu.

Ciziri, yine Kürtçenin Kürt aydınları için “kırmızı çizgi” olması gerektiğini vurgulayarak, “Kürtçe yazma ve konuşma her Kürt aydının üzerindeki sorumluluktur” dedi.