Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştü!

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, MİT Başkanı Hakan Fidan ile Ankara’da bir araya geldi.

Rudaw’ın hanerine göre, Kubad Talabani ve beraberindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) heyeti Ankara’da MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüştü.

KYB’den bir heyet dün Bağdat’ta MİT Başkan Yardımcısı Mutlu Tuka ile bir araya geldi ve görüşmede Türkiye hava sahasının Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı kullanan uçaklara açılması konusu ele alındı.

Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani ve beraberindeki KYB heyeti Ankara’da Hakan Fidan ile görüşerek Kürdistan Bölgesi’ne döndü.

Görüşmede, Türkiye’nin “KYB’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve PKK ile ilişkilerinden” rahatsızlığını dile getiren Fidan, Ankara-Süleymaniye ilişkilerinin normalleşmesi için bu ilişkilere son verilmesi gerektiğini belirtti.

Ne olmuştu?

7 Nisan’da Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nın yakınlarında bir hava saldırısı düzenlenmiş ve saldırının hedefinin DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani olduğu belirtilmişti.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Mazlum Kobani’nin hedef alındığına yönelik iddiaları yalanlamış ve “Genel komutanımız görevinin başındadır. Bu tür haberler, Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı güçlere karşı siyasi şantaj amacı taşımaktadır” ifadelerine yer vermişti.

Daha sonrasında ise SDG’nin Medya Sorumlusu Ferhad Şami yaptığı açıklamada, Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’na yönelik SİHA saldırısı esnasında  DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani’nin Süleymaniye’de olduğunu doğrulamıştı.

Hava sahası kapatılmıştı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye hava sahasının 3 Temmuz’a kadar Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’ndan yapılan uçuşlara kapatıldığını açıklamıştı. Açıklamada, bu kararın alınmasına “PKK’nin Süleymaniye’deki faaliyetleri” gerekçe gösterildi.

Süleymaniye’ye günlük 2 uçuşu olan Türk Hava Yolları (THY), 3 Nisan’da Süleymaniye Havalimanı’na olan tüm uçuşlarını askıya aldıklarını duyurmuştu.

ABD’den açıklama

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Sözcüsü Joe Buccino, hedef alınan konvoyda ABD askerlerinin de olduğunu açıkladı.

Mazlum Kobani’den açıklama

DSG Genel Komutanı Mazlum Kobani, Süleymaniye’de ABD ve Anti Terör (CTG) güçlerinin de içinde yer aldığı konvoyun hedef alındığını belirterek, “Türk devleti ilk defa beni hedef almıyor ve bunun son olmayacağını da biliyorum” dedi. Kaynak-Rudaw