“Kültür Bakanlığı’nın desteklemediği “Kelebekler” büyük ödülle döndü

Kültür Bakanlığı’nın bütçe desteği vermediği Tolga Karaçelik’in “Kelebekler” isimli filmi dünyanın en iyi beş film festivali arasında yer alan Sundance Film Festivali’nden ödülle ayrıldı.

Türkiye’nin en iyi yönetmenlerinden Tolga Karaçelik, 2015 yapımı “Sarmaşık” filmiyle hem Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ödülle dönmüş hem de İstanbul Uluslararası Film Festivali ile Sundance Film Festivali’ne aday olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Yönetmen, dikkat çekici başarısının ardından bu yıl da Kelebekler isimli filmiyle Sundance Film Festivali’ne katıldı.
Kelebekler filminin hem senaryosuna imza atan hem de filmi yöneten Tolga Karaçelik, 18-28 Ocak 2018’de düzenlenen ve dünyanın en büyük film festivallerinden biri olan Sundance Film Festivali’nde “En İyi Uluslararası Film” kategorisinde yarıştı ve “Jüri Büyük Ödülü”yle törenden ayrıldı.
Kültür bakanlığı destek vermedi
Filme Kültür Bakanlığı destek vermemiş, bu durum da Karaçelik’in sosyal medya hesabından “Kültür Bakanlığı yeni filmim Kelebekler’i desteğe layık bulmamış.” demesiyle öğrenilmişti. Karaçelik’e Twitter’dan tebrik mesajı yağarken, oyuncu Sevinç Erbulak da Kültür Bakanlığı’nda filmlere destek verilmesini kararlaştıran seçici kurula atıfta bulunarak, “Kültür Bakanlığı’nın destek vermediği projelerden biri ‘Kelebekler’. Seçici Kurul bu işten çok iyi anladığı için olsa gerek” yazdı.