Kubat Talabani’den SDG’ye dayanışma mesajı: Kaçan IŞİD’lileri yakalayarak gösterdikleri fedakarlığı ve kahramanlığı takdir ediyoruz

Kubat Talabani, “Demokratik Suriye Güçleri’nin (SDG) Rojava’nın Haseke kentinde Geweran Hapishanesi’nden kaçan IŞİD’lileri yakalayarak gösterdikleri fedakarlığı ve kahramanlığı takdir ediyor, saygıyla karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Irak Kürdistan Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, resmi Facebook ve Twitter hesaplarından yaptığı paylaşımlarda, Haseke’de cezaevinde IŞİD saldırısından sonra kontrolü ele alan Suriye Demokratik Güçleri’ni kutladı.

IŞİD’in tekrar canlanma tehlikesinin sürdüğüne dikkat çeken Talabani, IŞİD saldırısının Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın da hazırlıksız olmaması gerektiğini gösterdiğini kaydetti.

Talabani, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Demokratik Suriye Güçleri’nin Rojava’nın Haseke kentinde Geweran Hapishanesi’nden kaçan IŞİD’lileri yakalayarak gösterdikleri fedakârlığı ve kahramanlığı takdir ediyor, saygıyla karşılıyoruz.

IŞİD teröristleri karışıklık çıkararak bölgenin istikrarını bozmak ve örgütü bir daha diriltmeye çalıştılar.

Operasyonda şehit düşenlere başsağlığı diliyor, yaralananların kısa zamanda sağlıklarına kavuşması temennisinde bulunuyoruz.

Bu olay, IŞİD’in halen büyük bir tehdit olduğunu, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın da teyakkuzda olmaları gerektiğini gösterdi. Onların önünü almak hepimizin sorumluluğudur.”