Kubad Talabani’nden suikastla öldürülen PKK’li Yasin Bulut’a ilişkin açıklama

Irak Kürdistan Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, Süleymaniye’de PKK’li Yasin Bulut’a yönelik suikast saldırısını kınayarak faillerin bir an önce bulunmasını istedi.

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Kubad Talabani, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Süleymaniye kent merkezinde PKK’li Yasin Bulut’a yönelik saldırıyı sert bir dille kınadı.

Faillerin bir an önce bulunup yargılanması için emniyet güçlerine çağrıda bulunan Talabani, “Buradan belirtmek isterim ki Süleymaniye herkes için huzur ve istikrar kentidir. Hiçbir ayrım olmadan herkes bu huzur ve istikrarın gölgesinde yaşayabilir” dedi.

Ne olmuştu?

PKK’ye bağlı “Şehit Aileleri Komitesi” üyesi Yasin Bulut, bugün sabah 09:00 sıralarında Süleymaniye merkez Çarçıra Mahallesi’nde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti.

PKK’den açıkklama

PKK Dış İlişkiler Komitesi de Yasin Bulut’a yönelik saldırıya ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, tedavi için Süleymaniye’de bulunan Bulut’un kaldığı evin önünde Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından vurulduğu belirtildi.

1957 Kars doğumlu Yasin Bulut’un 1978 yılında PKK’ye katıldığı 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında tutuklanarak Diyarbakır cezaevinde kaldığı bildirildi.

1991 yılında cezaevinden çıktıktan sonra Bulut’un tekrar dağ kadrosuna katıldığı ve 15 yıldır “PKK Şehit Aileleri Komitesi”nde yer aldığı kaydedildi.