Kubad Talabani, “Şimdi tüm taraflar büyük bir sorumlulukla karşı karşıya, tüm çabamız çözüme dönük olmalı, kaosa değil”

5 Peşmergenin hayatını kaybettiği, 7 Peşmergenin de yaralandığı olaya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Kürdistan Bölgesi Başbakan Yardımcısı Talabani, “Metina Dağı’ndaki üzücü olay her bir samimi, yurtsever Kürtler için endişe ve kaygıvericiydi” ifadelerini kullandı.  

Talabani, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Halkımız geçmişte Kürt taraflar arasındaki çatışmadan dolayı çok acı ve üzüntü yaşadı. Bu nedenle bahtsız halkımızın daha fazla hüzne ve endişeye maruz kalması doğru değildir. Durum, tüm taraflardan söz, pratik ve tavırlarımızda daha sorumlu davranmayı, bu koşullarda her zamankinden daha fazla birlik olup ince düşünmeyi ve itidal içinde olmayı bekler ki Kürdistan Bölgesi ve bir bütünen Kürt halkı var olan tehlikelerden korunmuş olsun.  

Geçmişteki çekişme ve çelişkilerin ürünü milletimiz için sadece başarısızlık ve hayal kırıklığı olmuştur. Şimdiye kadar da geçmişteki kardeş kavgası ve çekişmelerin bedelini ödüyoruz. Bu süreçte de geçmişin ölümcül hatalarına devam edersek, şüphesiz sonuç tüm Kürtler için daha büyük bir başarısızlık ve hüsran olur.

Bu nedenle şimdi hepimiz büyük bir sorumlulukla karşı karşıyayız ve durumu karmaşıklaştırmak için değil çözmek için çalışmalıyız. Sorunları akıllı, ilgili, Kürdi ve sorumlulukla çözelim.”

Kubad Talabani, açıklamasının devamında, Peşmergelerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifa diledi.

rudaw, izmews