Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov: İdlib’de askeri faaliyet yürütülmüyor!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vardığı mutabakat sonrası Suriye’nin İdlib kentinde askeri faaliyet yürütülmediğini belirtti.

Bugünkü basın toplantısında gündemdeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Dmitriy Peskov’a, Suriye’deki de dahil askeri faaliyetlerin askıya alınıp alınmayacağı soruldu.

Peskov, “Şu anda Suriye’de askeri faaliyet yürütülmüyor. Putin ve Erdoğan arasındaki mutabakatın ardından İdlib’deki durumun istikrar kazandığını biliyorsunuz. Dahası, İdlib’deki malum karayollarında ortak devriyeler gerçekleştiriliyor. Genel itibarıyla şu anda Suriye’de askeri faaliyet yürütülmüyor” yanıtını verdi.

Yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle askeri faaliyetlerin durdurulduğunu ifade eden Peskov, “Olimpiyatlar sırasında olduğu gibi pandemi nedeniyle askeri faaliyetlerin durdurulmasının gerekliliğine ilişkin konu Birleşmiş Milletler ve benzeri kurumların konusudur” ifadelerini kullandı.

Putin ve Erdoğan, 5 Mart’ta Moskova’da bir araya gelmiş ve zirve sonucunda İdlib’de askeri faaliyetlerin askıya alınmasını öngören bir ek protokol imzalanmıştı.