Kremlin: Putin ile Trump arasındaki telefon konuşmasının yayımlanması için bizden izin alınmalıydı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ukrayna krizinden sonra başlayan azil süreci tartışmasına Rusya da dahil oldu.

Kremlin, ABD’nin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Donald Trump arasındaki telefon konuşmalarını yayımlamak için kendilerinden izin alınması gerektiğini açıkladı.

İki lider arasındaki konuşmanın yayımlamasının normal diplomatik bir uygulama olmadığını vurgulayan Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Washington’un talepte bulunması halinde Rusya’nın bu durumu konuşmaya hazır olduğunu ifade etti.

Peskov konuşmasının devamında, “İki tarafın anlaşarak ve belirlediği çerçevede transkriplerin yayımlanması mümkün olabilir” diyerek Moskova’nın kapıyı açık bıraktığının sinyalini verdi.

Geçtiğimiz gün, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Demokrat Adam Schiff, ABD Kongre’sinin Trump’ın Putin ile ve diğer dünya liderleriyle telefon konuşmalarının dökümünü almaya kararlı olduğunu belirtmişti.

Demokratlar, Trump’ın söz konusu konuşmalarda ulusal güvenliği tehlikeye atmış olabileceğini de iddia ediyor.

BENİ İHBAR EDEN KİŞİ İLE TANIŞMAK İSTİYORUM

Hakkında azil için yasal süreç başlatılan Trump ise, sosyal medyada yaptığı açıklamada kendisini ihbar eden kişiyle tanışmak istediğini belirtmişti.

Trump, “Her Amerikan gibi, ben de suçlayıcımla tanışmayı hak ediyorum; özellikle bu suçlayıcı-sözde ihbarcı- yabancı bir lider ile harika bir konuşmayı tamamen yanlış ve sahtekar bir biçimde gösterdiği zaman” ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP İÇİN NEDEN AZİL SÜRECİ BAŞLATILDI?

Azil süreci, geçtiğimiz hafta Amerikan istihbaratından ismi açıklanmayan bir yetkilinin Donald Trump’ın büyük bir skandala yol açtığını ileri sürmesiyle başladı.

Joe Biden, Başkan Barack Obama döneminde Başkan Yardımcısı olarak görev yaparken, Biden’ın oğlu Hunter Biden ise Ukraynalı bir iş adamının enerji şirketinde yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Trump bundan dolayı Biden’ın bu dönemde yaşanan Ukrayna krizinde yasaları çiğnemiş olabileceğini ileri sürüyor.

Trump’ın Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker da azil soruşturmasına neden olan Ukrayna krizi nedeniyle istifa etmişti.

Amerikan Senatosu’nda Trump’ın partisi Cumhuriyetçiler çoğunlukta olduğundan azlin gerçekleşmesine pek ihtimal verilmiyor.