Kraliçe Elizabeth tahtı oğlu Charles’a bırakma kararı aldı!

İngiliz gazetesi Daily Mail, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 18 ay içinde emekliye ayrılacağını ve tahtını oğlu Galler Prensi Charles’a devredeceğini yazdı.

Haberde Kraliçe Elizabeth’in 18 ay sonra 95 yaşına gireceği, eşi Prensh Philip gibi kamu görevlerinden çekileceği bilgisine yer verildi.

İddiaya göre Yeni Zelanda ve Solomon Adası gezisinden dönen Prens Charles, babası ile bir araya gelerek ayrılık ve tahta çıkma süreçlerinin detaylarını konuştu.

6 Şubat 1952 yılında babası Kral VI. George ölümüyle tahta gelen Kraliçe Elizabeth, 66 yıldan fazla bir süredir tahtta…

Kraliçe 18 ay içinde tahttan feragat edecek

25 yaşından itibaren tahtta olan Kraliçe, yalnızca tahtta en uzun kalan isim değil, ayrıca dünyanın en yaşlı hükümdarı olarak da tarihteki yerini aldı. Ancak 93 yaşındaki Kraliçe, bu görevini 18 ay içerisinde bırakmaya hazırlanıyor.

Prens Charles ipleri eline almak istiyor

Kraliyete yakın kaynaklar; 71 yaşındaki Prens Charles’ın kardeşi Prens Andrew’un ortaya çıkan fuhuş skandalından sonra ‘bir adım öne çıkarak ipleri ele almak istediği’ ve Kraliyet’in liderliğini üstlenmeye talip olduğunu belirtti.

Hatırlandığı gibi bu fuhuş skandalının hemen ardından Kraliçe, Andrew’un tüm görev ve yetkilerini elinden almıştı.

The Sun gazetesinde yer alan ve saray kaynaklarına dayandırılan habere göre, Kraliyet ailesini derinden sarsan iddialar sonrası Prens Charles ipleri eline aldı. 93 yaşındaki Kraliçe’nin görevi bırakıp bırakmayacağı iddiaları sık sık gündeme gelse de, 71 yaşındaki Charles’ın son yaşananlarla elinin iyice güçlendiği belirtildi.